Продовження процесуальних строків
(п.п. 9—12 р. І Закону № 540)
Перш за все відзначимо, що на час карантину продовжено різні процесуальні строки, передбачені певними положеннями КАСУ, ГПК та ЦПК. Наприклад, в адміністративному судочинстві це стосується, зокрема, зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання, витребування, забезпечення доказів, а також строків звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на нього, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред’явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної та касаційної скарги, касаційного оскарження, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
А строк, який установлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк карантину, пов’язаного із запобіганням поширення коронавірусу.
Щоб уберегти життя та здоров’я учасників судового процесу, в адміністративному судочинстві, господарському та цивільному процесах в учасників справи з’явиться опція проведення судових засідань у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів (ст. 195 КАСУ, ст. 197 ГПК, ст. 7 ЦПК). При цьому учасник справи може підтвердити свою особу шляхом накладення електронного підпису. А якщо його немає, то в порядку, визначеному Законом про ЄДДР або Державною судовою адміністрацією України.
Окрім того, судам під час розгляду адміністративних, цивільних, господарських та кримінальних справ надано право ухвалювати рішення про обмеження доступу осіб, які не є учасниками судового процесу, в судове засідання під час установленого Урядом карантину.
Матеріали рубрики підготували:
Мар’ян ГАДЗУЛА, юрист, м. Київ
Андрій САВЕНОК, Олена БРУСНИЦИНА,
консультанти газети “Все про бухгалтерський облік”