1

Підприємець-єдинник продає у селі медпрепарати: чи потрібно РРО

Чи застосовують РРО та/або ПРРО ФОП — платники ЄП другої — четвертої груп під час здійснення роздрібної торгівлі медичними і фармацевтичними товарами та надання медичних і ветеринарних послуг на території села?

Відповідь: Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року № 1336 “Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, зі змінами та доповненнями (далі — постанова № 1336), затверджено Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій (далі — Перелік).

Згідно з п. 7 Переліку суб’єкти підприємницької діяльності мають право здійснювати розрахунки без застосування РРО та/або ПРРО з використанням розрахункових книжок (далі — РК) та книг обліку розрахункових операцій (далі — КОРО) у разі здійснення роздрібної торгівлі медичними і фармацевтичними товарами та надання медичних і ветеринарних послуг на території села.

Пунктом 2 постанови № 1336 встановлено граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), у разі перевищення якого застосування РРО та/або ПРРО є обов’язковим, зокрема, у визначених у п. 7 Переліку для роздрібної торгівлі на території села медичними і фармацевтичними товарами та надання медичних і ветеринарних послуг — 250 тис. грн на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів (надання послуг).

Разом з тим п. 1 Переліку визначено, що фізичні особи — підприємці, які сплачують єдиний податок, мають право здійснювати розрахунки без застосування РРО та/або ПРРО з використанням РК та КОРО під час здійснення роздрібної торгівлі на території села товарами (крім підакцизних товарів).

Пункт 1 Переліку не застосовується за наявності хоча б однієї з таких умов:

  • роздрібна торгівля здійснюється в торговельному об’єкті, в якому також здійснюється торгівля підакцизними товарами;
  • фізичними особами — підприємцями також здійснюється дистанційна торгівля, зокрема через Інтернет;
  • сільськими радами та радами об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом, ухвалено рішення про обов’язкове застосування на території села РРО та/або ПРРО для форм і умов проведення діяльності, визначених у п. 1 постанови № 1336.

Абзацом другим п. 2 постанови № 1336 встановлено, що граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), визначених у п. 1 Переліку, у разі перевищення якого застосування РРО та/або ПРРО є обов’язковим, становить 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів).

Згідно з п. 2 додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року № 121 “Про терміни переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій” у разі перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій суб’єкт підприємницької діяльності зобов’язаний в місячний термін з дати перевищення річного обсягу розрахункових операцій зареєструвати та проводити розрахунки із застосовуванням РРО та/або ПРРО.

Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, зі змінами та доповненнями (далі — Закон № 265), суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі під час продажу товарів (надання послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку. Порядок та форму обліку товарних запасів для фізичних осіб — підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Такі вимоги в повному обсязі поширюються на всіх суб’єктів господарювання, які провадять діяльність з реалізації лікарських засобів та виробів медичного призначення незалежно від організаційно-правової форми та/або системи оподаткування.

Наказ Міністерства фінансів України від 03.09.2021 № 496 “Про затвердження Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб — підприємців, у тому числі платників єдиного податку” (далі — наказ № 496) визначає правила ведення обліку товарних запасів та поширюється на фізичних осіб — підприємців (далі — ФОП), у тому числі платників єдиного податку, які відповідно до Закону № 265 зобов’язані вести облік товарних запасів.

Враховуючи викладене, ФОП — платники єдиного податку другої — четвертої груп можуть самостійно обирати найбільш підходящий для них пункт Переліку та не застосовувати РРО та/або ПРРО під час здійснення роздрібної торгівлі медичними і фармацевтичними товарами та надання медичних і ветеринарних послуг на території села за умови:

  • обрання п. 7 Переліку — до досягнення 250 тис. грн на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів);
  • обрання п. 1 Переліку — до досягнення 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів).

Водночас такі ФОП за умови реалізації лікарських засобів та виробів медичного призначення зобов’язані вести облік товарних запасів за формою обліку, встановленою наказом № 496, з відображенням інформації про їх надходження та вибуття.

Категорія 109.04

#РРО, #ФОП, #торгівля