1

Юрособа-єдинник веде будівництво на власній ділянці: чи платити земподаток

Чи є платником земельного податку ЮО — платник ЄП третьої групи, котрий є власником земельної ділянки, на якій здійснюється будівництво (в тому числі виробничих об’єктів)?

ВІДПОВІДЬ: Згідно зі ст. cт. 269, 270 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі — ПКУ), платниками земельного податку є:

  • власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);
  • землекористувачі, яким відповідно до закону надано у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування.

Особливості справляння податку суб’єктами господарювання, котрі застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються главою 1 р. XIV ПКУ (п. 269.2 ст. 269 ПКУ).

Зокрема, платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на майно в частині земельного податку за земельні ділянки, що використовуються платниками єдиного податку першої — третьої груп для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм), позичку, на іншому праві користування) (пп. 4 п. 297.1 ст. 297 ПКУ).

Господарська діяльність — діяльність особи, що пов’язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, котра діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Тобто у разі здійснення будівництва (в тому числі виробничих об’єктів) юридична особа не використовує у господарській діяльності свої земельні ділянки. Відповідно, не виконуються умови, які звільняють платника єдиного податку від сплати земельного податку.

Отже, юридична особа — платник єдиного податку третьої групи, котрий є власником земельної ділянки, на якій здійснюється будівниц­тво (у тому числі виробничих об’єктів), сплачує земельний податок на загальних підставах.

Категорія 111.01

#земподаток, #будівництво