1

Юрособа стала учасником КІК у 2021 р.: чи подавати повідомлення податківцям

Чи подає ЮО повідомлення про набуття участі у КІК, якщо набуття частки відбулося до 31.12.2021?

ВІДПОВІДЬ: Законом України від 16 січня 2020 року № 466-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві”, зі змінами та доповненнями, р. I Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ, зі змінами та доповненнями (далі — ПКУ), доповнено ст. 39 прим. 2 “Контрольовані іноземні компанії”, яка, відповідно до Закону України від 17 грудня 2020 року № 1117-ІХ “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування окремих об’єктів оподаткування”, набрала чинності з 1 січня 2022 року.

Так, відповідно до пп. 39 прим. 2.5.5 п. 39 прим. 2.5 ст. 39 прим. 2 ПКУ, зокрема, юридична особа — резидент України зобов’язана повідомляти контролюючий орган про:

  • кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки в іноземній юридичній особі або початок здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до визнання такої юридичної особи контролюючою особою відповідно до вимог ст. 39 прим. 2 ПКУ;
  • заснування, створення або набуття майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи;
  • кожне відчуження частки в іноземній юридичній особі або припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до втрати визнання такої юридичної особи контролюючою особою відповідно до вимог ст. 39 прим. 2 ПКУ;
  • ліквідацію або відчуження майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи.

Повідомлення надсилається до контролю­ючого органу протягом 60 днів із дня такого набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю). Форму і порядок надсилання такого повідомлення встановлює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Форму та порядок надсилання до контролюючого органу Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи затверджено наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2021 № 512, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.11.2021 за № 1525/37147 (далі — Повідомлення).

Отже, якщо набуття частки в контрольованій іноземній компанії відбулося до 31.12.2021, то підстав для подання Повідомлення не виникає, оскільки Повідомлення подають до контролюючого органу, зокрема, юридичні особи — резиденти України за фактом такого набуття, що відбулося починаючи з 01.01.2022 р.

Категорія 131.03

#юрособа, #КІК