1

У чеку РРО підприємця немає абревіатури “ФОП”: чи буде штраф

Чи застосовується відповідальність до ФОП, у тому числі платників ЄП, якщо у рядку 1 “найменування суб’єкта господарювання” фіскального чека поряд з прізвищем, ім’ям та по батькові ФО відсутня абревіатура “ФОП”?

Відповідь: Згідно з п. 1 та п. 2 ст. 3 Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, зі змінами та доповненнями (далі — Закон № 265), суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосування електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) під час продажу товарів (надання послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані, зокрема:

  • проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій (далі — РРО) або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні РРО (далі — ПРРО) зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій;
  • надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення чи оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, під час отримання товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключ­но, з відтворюванням на дисплеї РРО чи дисплеї пристрою, на якому встановлений ПРРО QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).

Розрахунковий документ — це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, видатковий чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, отримання (повернення) коштів, торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, створений в паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) у випадках, передбачених Законом № 265, зареєстрованим у встановленому порядку РРО або ПРРО, чи заповнений вручну (ст. 2 Закону 265).

Форма та зміст розрахункового документа встановлені Положенням про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 р. № 13, зі змінами та доповненнями (далі — Положення № 13).

Пунктом 2 р. ІІ Положення № 13 встановлено, що фіскальний касовий чек на товари (послуги) за формою № ФКЧ-1 (додаток 1 до Положення № 13) має містити обов’язкові реквізити, зокрема такі, як найменування суб’єкта господарювання (рядок 1 фіскального касового чека).

Водночас абзацом восьмим п. 2 р. 1 Положення визначено, що найменування суб’єкта господарювання — найменування юридичної особи або прізвище, ініціали фізичної особи — підприємця, зазначені у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, дозволяється використовувати в назві загальноприйняті скорочення, наприклад, ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю), ПП (приватне підприємство) тощо.

Установлені в Положенні № 13 вимоги до змісту розрахункових документів визначають обов’язкові реквізити розрахункових документів/електронних розрахункових документів. За відсутності в документі хоча б одного з обов’язкових реквізитів, а також недотримання сфери його призначення, такий документ не прийматиметься як розрахунковий (п. 3 р. І Положення № 13).

Разом з тим, якщо фіскальний чек містить всі обов’язкові реквізити, однак у рядку 1 “найменування суб’єкта господарювання” поряд з прізвищем, ім’ям та по батькові фізичної особи відсутня абревіатура “ФОП”, то такий фіскальний чек приймається як розрахунковий і до фізичних осіб — підприємців, у тому числі платників єдиного податку, відповідальність не застосовується.

Категорія 109.10

#РРО, #ФОП, #штрафи