1

Підприємець подав заяву на 2% єдиного податку посеред місяця: як обчислити дохід

Як розраховується дохід ФОП — платника ЄП, який подав заяву щодо переходу на спрощену систему оподаткування з особли­востями, встановленими п. 9 підрозділу 8 р. ХХ “Перехідні положення” ПКУ в середині місяця?

Відповідь: Відповідно до пп. 9.4 п. 9 підрозділу 8 р. ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України від 2 грудня
2010 року № 2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі — ПКУ)
, тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, відсоткова ставка єдиного податку для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 р. ХХ “Перехідні положення” ПКУ, встановлюється у розмірі 2% доходу, визначеного відповідно до ст. 292 ПКУ (пп. 9.4 п. 9 підрозділу 8 р. ХХ “Перехідні положення” ПКУ).

Згідно з п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом платника єдиного податку для фізичної особи — підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ. Водночас до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Податковий (звітний) період для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 р. ХХ “Перехідні положення” ПКУ, дорівнює календарному місяцю (абзац перший пп. 9.6 п. 9 підрозділу 8 р. ХХ “Перехідні положення” ПКУ).

Підпунктом 9.8 п. 9 підрозділу 8 р. ХХ “Перехідні положення” ПКУ визначено, що для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платником з особливостями, встановленими п. 9 підрозділу 8 р. ХХ “Перехідні положення” ПКУ, суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву. До заяви не додається розрахунок доходу за попередній календарний рік.

Суб’єкт господарювання вважається платником єдиного податку третьої групи з особливостями, встановленими п. 9 підрозділу 8 р. ХХ “Перехідні положення” ПКУ, зокрема, з наступного робочого дня після подання такої заяви — у разі подання заяви починаючи з 1 квітня 2022 року.

Отже, фізична особа — підприємець — платник  єдиного податку, який подав заяву щодо переходу на спрощену систему оподаткування з особливостями, встановленими п. 9 підрозділу 8 р. ХХ “Перехідні положення” ПКУ в середині місяця після 1 квітня 2022 року, обраховує місячний дохід з метою його оподаткування за ставкою 2%, починаючи з наступного робочого дня після подання такої заяви.

Категорія 107.01.03

#ЄдинийПодаток, #дохід, #ФОП