1

Хто і куди повертається з 1 серпня та що для цього потрібно

Сьогодні поговоримо про те, що потрібно знати невідкладно.

Ситуація 1. ФОП 1 чи 2 групи, у якого звітний період — рік, перейшов на 2% ЄП. З 1 серпня він автоматично повертається до своєї групи, у якій був до переходу. Водночас жодної заяви подавати не потрібно, адже перехід відбудеться автоматично.

Автоматичне повернення,
заяви подавати не потрібно

А що зі звітністю? ФОП 1 чи 2 групи звітує за рік, отже, у разі повернення до своєї групи слід подати звіт за результатами року протягом 60 к.дн. А за 2% ЄП за липень — до 20 серпня подати декларацію з особливостями. Це записано в пп. 91.4.1 підрозділу 8 р. ХХ Податкового кодексу України (далі — ПКУ).

Ситуація 2. Якщо підприємець або юрособа знаходилися на 3 групі і перейшли раніше на 2%, то з 1 серпня повернення до своєї групи відбувається теж автоматично.

Автоматичне повернення,
заяви подавати не потрібно

Для цього жодних заяв подавати не потрібно. Але оскільки ми говоримо саме про 3 групу за ставкою 3%, то згадуємо, що такі платники є платниками ПДВ. Отже, у разі повернення з 1 серпня до 3 групи + ПДВ у нас “вмикаються” усі ПДВшні зобов’язання. Відтак, обов’язки платника ПДВ слід виконати у строк — 60 к.дн. з дати повернення на стару систему оподаткування. Про які обов’язки йдеться? Якщо під час переходу на 2% платник не виконав обов’язків щодо подання декларацій, реєстрації ПН, сплати ПДВ за лютий — травень (пам’ятаєте, ЄРПН у цей час не працював, або якщо перехід відбувся посеред місяця) то, безумовно, за ці періоди необхідно виконати обов’язок впродовж 60 к.дн. І другий обов’язок, який в деталях описано в Законі № 3219, — до 31 жовтня слід нарахувати компенсувальний ПДВ за тими придбаннями, які були придбані з ПДВ, та за товарами, необоротними активами, що були придбані з ПДВ, а далі реалізовані на 2%. Але це тема для окремої розмови.

Ситуація 3. ФОП або ТОВ, які перебувають у 3 групі 5%, потім перейшли на 2%, а з 1 серпня відбувається автоматичне повернення. І в цій ситуації також жодної заяви подавати не потрібно.

Автоматичне повернення,
заяви подавати не потрібно

Так ось, у ситуаціях 2 і 3 щодо декларації з єдиного податку вмикається квартальний строк декларації. Квартал — це у нас липень, серпень, вересень. Відповідно, потрібно буде за липень подати декларацію за 2% до 20 серпня, а за 3 квартал у строк 40 к.дн. — квартальну, але повторно включати показники липня не потрібно.

Ситуація 4. ФОП або юрособа — новостворені і перейшли на 2% з дати держреєстрації.

Автоматичне повернення,
заяви подавати не потрібно

У такому разі з 1 серпня такі платники автоматично повертаються на 3 групу за ставкою 5%. Це спеціальна норма, яка врегульована у ПКУ, а саме, Законом № 3219.

Ситуація 5. ФОП або ТОВ, чи юрособа, новостворені, обрали 5% і протягом 10 к.дн. подали заяву на 2%. Тож і для  ФОПів, і юросіб із 1 серпня відбудеться автоматичний перехід до 3 групи 5%.

Протягом 10 к.дн.
подав заяву на 2%
Автоматичне повернення,
заяви подавати не потрібно

Тому не важливо, ви зареєструвалися і обрали 5%, а потім перейшли на 2%, чи зареєструвалися й одразу обрали 2%, але вам 2% присвоїли з дати держ­реєстрації. І в першому, і другому випадках ви повертаєтеся автоматично до 3 групи 5% без подання заяви.

І ще може бути момент, коли ви вирішите, що спрощена вам більше не цікава і хочеться перейти на загальну.

Тож нагадаємо загальні правила із п. 298.2.1 ПКУ: для відмови від спрощеної системи оподаткування суб’єкт господарювання не пізніше ніж за 10 к.дн. до початку нового календарного кварталу подає до контролюючого органу заяву. Відповідно, у зв’язку з переходом і такою відмовою на загальній системі платник опиниться з 1 числа місяця, наступного за податковим звітним кварталом, у якому подано заяву про відмову від спрощеної системи. Тобто загальне правило відмови від спрощеної мовить, що на загальній такий платник може опинитися не раніше 1 жовтня 2023 р. Водночас заяву треба подати не пізніше 20 вересня.

Ситуація 6. ФОП або юрособа на загальній системі оподаткування. Перейшли на 2%, а далі з 1 серпня відбудеться автоматичний перехід з 2% на загальну систему без жодних заяв.

Автоматичне повернення,
заяви подавати не потрібно

Хочемо закцентувати на тому, що в ситуації 6 і ФОП, і ТОВ до переходу на 2% були на загальній системі, але не були платниками ПДВ. Так ось, у разі повернення на загальну систему виникне питання з ПДВ, а в загальній нормі з п. 181 ПКУ мовиться: якщо за останні 12 місяців обсяг доходу від здійснення операцій із постачання товарів, послуг, що підлягають оподаткуванню, перевищує сукупно 1 млн грн, то слід за­реєструватись платником ПДВ та ще й зробити це vдо 10 числа місяця, наступного за місяцем перевищення. Що це означає?

Перебуваючи на 2%, якщо керуватися п. 9.5 підрозділу 8 р. ХХ ПКУ, то, здійснюючи діяльність на 2%, ця діяльність є необ’єктною. Про це чітко сказано в п. 9.5: “Операції, здійснені платником єдиного податку третьої групи, який використовує особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, вважаються такими, що не є об’єктом оподаткування податком на додану вартість”. Що це означає? Пункт 181.1 ПКУ рече: зареєструйтеся платником ПДВ, якщо за останні 12 місяців обсяг обкладених ПДВ операцій перевищує 1 млн.

Якщо взятися за буквоїдство, то ми можемо побачити таке: у п.181.1 ПКУ говориться, що у разі, якщо загальна сума від здійснення операцій, що підлягають оподаткуванню… згідно з цим розділом. А це р. V ПКУ, а про необ’єктність ідеться в іншому розділі. Але якщо на норми дивитися глобально і проаналізувати їх, то вважаємо, що на останні 12 місяців ми таки зважаємо, але обсяг доходу, отриманий на 2%, до уваги для цілей ПДВ не мав би братися.

Як міркують податківці? Автору одного разу доводилося отримати відповідь, що так, ви повинні зареєструватися, а іншого разу — що, перебуваючи на 2%, ці операції є необ’єктними. Що це означає? А те, що потрібно отримати відповідь від податківців шляхом подання запиту та отримати ІПК. Є підозра, що відповідь має бути на користь платника, оскільки позиція наразі невизначена.

Тепер щодо переходу на спрощену систему. З огляду на описану ситуацію 6 виникає запитання: а чи є шанси обрати спрощену систему у 2023 р., якщо на 2% перейшов із загальної системи? Щодо цього є загальне правило, яким можна скористатися й перейти з 1 жовтня на спрощену, подавши заяву у строк — 15 к.дн., але слід відповідати критеріям тієї групи, до якої хочемо перейти. Окрім того, є спеціальна норма, внесена Законом № 3219. Це пп. 91 4.4 підрозділу 8 р. ХХ ПКУ, який звучить так: у 2023 звітному році суб’єкти господарювання, які у 2023 р. використовували особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, та втратили право або самостійно відмовилися від ставки єдиного податку 2% і були переведені на сплату інших податків і зборів (тобто на загальну систему), або щодо яких проведено припинення держреєстрації, мають право у 2023 р. повторно здійснити перехід, тобто обрати спрощену систему оподаткування, у т.ч. у разі повторної протягом 2023 р. держреєстрації ФОПа шляхом подання заяви за загальною процедурою. Водночас у разі подання заяви до 1 вересня суб’єкт господарювання буде платником ЄП з 1 серпня, себто “заднім числом”. У нас буде цілий місяць, щоб зрозуміти, чи хочемо ми цього, окрім ЄП за ставкою 3%. Тобто мовиться про те, що ми не можемо “заднім числом”, подавши заяву до 1 вересня, опинитися з 1 серпня на 3%, якщо станом на 1 серпня ми не були платниками ПДВ. І це зрозуміло. Тому обрати можна лише 5% не будучи платником ПДВ.

Цей пункт можна застосувати до того, що: 1) втратили право бути на ЄП або 2) самостійно відмовилися від використання особливостей оподаткування, тобто від 2% цьогоріч, або 3) припинили підприємницьку діяльність і знову зареєструвалися. Себто конкретно стосуватиметься цих трьох ситуацій. Якщо ви не зможете скористатися зазначеним спецправилом, позаяк не підпадаєте під жодну з умовин, то згадаємо 15 к.дн. (пп. 298.1.5 ПКУ). Якщо до 15 вересня подати заяву, то з 1 жовтня із загальної можна перейти до 3 групи 5%. Але все однаково виходить так: загальна, потім — 2%, повертаємося на загальну, а на спрощену — шляхом подання заяви. Або вам підійде спецправило.

Ситуація 7. Ми маємо ФОПа чи ТОВ на загальній системі, який був платником ПДВ, перейшов на 2% і з 1 серпня відбувається автоматичне повернення на загальну систему платника ПДВ.

Автоматичне повернення,
заяви подавати не потрібно

Що ми маємо? Обов’язки платника ПДВ “вмикаються” з 1 серпня і вони у двох моментах:

1) 60 к.дн., тобто до 29.09.2023 р. слід виконати обов’язки платника ПДВ, якщо вони були не виконані через перехід на 2% у період, коли не працювали реєстри, — лютий — травень. Можливо, це було пізніше, і оскільки відбувся перехід на 2%, то за останній місяць декларацію з ПДВ не склали.

Обов’язки такі: виписати належні ПН, зареєструвати їх у ЄРПН, подати декларацію з ПДВ, заплатити зобов’язання з декларації. І це необхідно зробити до 29.09.2023 р.;

2) 31.10.2023 р. — контрольна точка, до якої слід виконати обов’язки з компенсувального ПДВ: виписати зведену компенсувальну ПН, яку можуть виписати і задекларувати у серпні, а можуть й у вересні або жовтні. Конкретної дати немає, натомість є граничний строк — 31.10.

Щодо цього контролери розтлумачили, протягом якого періоду визначаються такі податкові зобов’язання, — це може бути серпень, вересень чи жовтень. Пункт 198.5 ПКУ рече: за тими товарами та необоротними активами, які були придбані, виготовлені чи ввезені на митну територію України з ПДВ до початку використання особливої спрощеної системи та які під час перебування на 2% були використані, поставлені чи реалізовані. Звертаємо вашу увагу: в кінцевому варіанті Закон № 3219 зачепив лише товари та необоротні активи. Немає жодного слова про послуги та роботи.

Якою датою має бути складена зведена ПН? Податківці відповіли: це може бути будь-яка дата, що припадає на звітні періоди. Тобто серпень, вересень, жовтень 2023 р. Але не пізніше 31 жовтня. У податковій звітності за відповідний звітний період слід відобразити такі компенсувальні — або серпень, або вересень, або жовтень.

А про 60 к.дн. у Законі № 3219 жодного слова. Але ця норма стара. Ідеться про п. 69.1 а також п. 69.39 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ — 60 к.дн. із дня відновлення обов’язків платника ПДВ. І ще — важливо! Ми
маємо розуміти, що по “другий бік” є ті, хто очікує на цей податковий кредит, і саме вони втратять право на такий податковий кредит після того як промайнуть відведені 60 к.дн.Підіб’ємо підсумки:

1. Повернення на стару систему відбудеться
автоматично.

2. Заяви для цього подавати не потрібно.

3. ФОП або ТОВ на загальній системі, які не були платниками ПДВ, полишаючи єдиний податок, мають проаналізувати оподатковувані операції за останні 12 місяців.

4. ФОП або ТОВ — платник ПДВ, реєстрація якого була призупинена, — у разі повернення на стару систему оподаткування має виконати обов’язки платника ПДВ.Мар’яна КАВИН,
податковий консультант, САР, СІРА, АССА DipIFR, IFA-внутрішній аудит

#ПодатковийБлог, #ФОП, #ЄдинийПодаток, #ПДВ