65 років кафедрі: маємо здобутки, про які можна говорити з гордістю
Інтерв’ю з професоркою кафедри обліку та оподаткування Національного університету біоресурсів і природокористування України, докторкою економічних наук, професоркою Любов’ю Гуцаленко.
Любов Гуцаленко —
професорка кафедри обліку
та оподаткування Національного університету біоресурсів і природокористування України,
докторка економічних наук
Любове Василівно, розкажіть, будь ласка, про Вашу кафедру.
Л. Г.: Кафедра обліку та оподаткування є провідною з підготовки фахівців зі спеціальності “Облік і оподаткування”. Цього року кафедрі виповнюється 65 років — це період, коли є здобутки, про які вже можна говорити з гордістю. До того ж 65-річчя кафедри — це період, коли вибудовується нова стратегія, формуються інноваційні цілі та завдання, фундаментом яких є історичні надбання, здобутки вчених — попередників, наших учителів.
Значний внесок у формування молодих спеціалістів, удосконалення навчально-методологічної роботи, розвиток науки внесли завідувачі кафедри, визнані педагоги та науковці: С. М. Рогаченко, І. В. Малишев, Г. Г. Кірейцев, Л. К. Сук, Л. С. Шатковська, С. О. Олійник, В. М. Ярошинський, Т. Г. Камінська, Є. В. Калюга, Л. В. Гуцаленко. Нині кафедру очолює молодий вчений кандидат економічних наук, доцент Литвиненко Володимир Сергійович.
Кафедра пишається своїми видатними випускниками. Це академіки П. Т. Саблук, В. М. Жук, В. А. Дерій, М. Я. Демяненко, Г. Г. Кірейцев, І. І. Пилипенко, А. М. Герасимович; професора М. І. Бондар, Ф. Ф. Бутинець, З.-М. В. Задорожний, З. В. Гуцайлюк, Л. В. Гуцаленко, В. В. Євдокимов, Т. Є. Кучеренко, Л. Г. Ловінська, Б. В. Мельничук, В. М. Метелиця, І. Б. Садовська, Л. В. Чижевська, Л. М. Чернелевський, В. Г. Швець, В. О. Шевчук та інші. За період існування кафедри підготовлено значну кількість фахівців-професіоналів з обліку, аудиту й оподаткування, які реалізують себе в професії та працюють у різних галузях економіки нашої держави.
Сьогодні викладацький склад кафедри представляють досвідчені фахівці, які мають наукові ступені доктора та кандидата економічних наук, значний досвід викладацької роботи в університеті, динамічно підвищують свій професійний рівень залежно від вимог часу, що ставляться до випускників спеціальності “Облік і оподаткування”, з метою забезпечення їх якісної підготовки.
На базі кафедри функціонує навчально-науково-виробнича лабораторія “Інформаційні технології в бухгалтерському обліку”, що дозволяє використовувати різноманітне програмне забезпечення та платформи: BAS Бухгалтерія, M. E. Doc, BAS Комплексне управління підприємством, BAS ERP, Agri:Бухгалтерія; Cisco Webex, Microsoft Office тощо. Отримані знання дозволяють швидко адаптуватися та мати перевагу на ринку праці після завершення університету.
Студенти освітньої програми “Облік і аудит” беруть участь та кілька років поспіль стають переможцями призових місць Міжнародної студентської олімпіади у сфері інформаційних технологій
“IT-Universe”, що засвідчує високий рівень теоретичної підготовки у поєднанні із застосуванням програмних продуктів із діджиталізації обліку та аудиту.
Кафедра обліку та оподаткування розвиває міжнародну співпрацю. Студенти спеціальності “Облік і оподаткування” є учасниками стипендіальної програми “СМА Scholarship Program”. У міжнародній практиці СМА вважається “золотим стандартом” сертифікації, яка передбачає оцінку професійних компетенцій фахівців з управлінського обліку, а також із таких напрямів, як: фінансове планування та аналіз; управління ризиками; внутрішній контроль; управління витратами; точність прогнозування діяльності; аналіз рішень; інвестиційні рішення; корпоративне/комерційне фінансування. Отримання сертифікату СМА є визнанням професіоналізму і гарантує його власникам успішне партнерство в бізнесі й керівні посади у фінансовій сфері.
Що, на Вашу думку, зараз найбільше цінує студент?
Л. Г.: Незважаючи на виклики, які третій рік поспіль змінюють спосіб нашого життя і відчуття добробуту, комунікаційні можливості, мислення, власне й бачення самого майбутнього, викладачі кафедри обліку та оподаткування проводять виїзні зустрічі із школярами — майбутніми випускниками шкіл, гімназій, коледжів. Вони мають наміри сміливо рухатися вперед, прагнучи отримати освіту, і це лише надихає нас, викладачів, на роботу з нинішніми і майбутніми студентами. Найкращим мотиватором для самих студентів, як показує досвід, стають досягнення і траєкторія кар’єрного зростання випускників освітньої програми “Облік і аудит”. Студенти цінують можливості поєднання навчання за денною формою з одночасним працевлаштуванням й отриманням заразом гідної зарплати. Ми ж намагаємось під час проведення лекцій і практичних занять дати можливість усвідомити, що студентське життя — це прекрасний ресурсний період, який треба використовувати на всі 100%.
Які події 2023 року Вам запам’яталися найбільше?
Л. Г.: Рік, що минув, був непростим. Незважаючи на всі виклики воєнного часу, ми зберегли наш колектив і продовжили на належному рівні виконувати ті завдання, які покладаються на наш університет суспільством та державою. Попри повномасштабну війну колектив нашого університету продовжував підготовку висококваліфікованих фахівців — надавав освітні послуги у повному обсязі.
Понад 2 роки ми знаходимося в умовах воєнного стану. Що надавало Вам особисто сил, що мотивувало працювати й рухатися далі?
Л. Г.: Це стало можливим завдяки згуртованості, відповідальності, надійній взаємній підтримці колективу нашої альма-матер. Кожен здобувач вищої освіти, кожен працівник усвідомлював важливість завдань, покладених особисто на нього чи на неї. Для студента, магістранта, аспіранта — це належне виконання освітніх програм, для працівника структурного підрозділу чи викладача — це сумлінне виконання своїх посадових обов’язків. Головне, щоб люди відчували — у них є підтримка, вони не на самоті. Непохитна віра в нашу Перемогу й усвідомлення важливості внеску кожного в спільну справу.
З якими викликами зіткнулися викладачі на початку повномасштабного вторгнення?
Л. Г.: На початку повномасштабного вторгнення, звісно, була пауза в навчальному процесі, бо протягом перших тижнів люди переїжджали, мігрували. Дуже багато роботи було проведено викладачами й керівництвом університету для того, щоб з’ясувати, чи всі живі-здорові, чи все гаразд. Звичайно, заняття проходили асинхронно, коли були постійні тривоги, чи коли люди знаходилися в місцях, де не було доступу до інтернету. Однак, усі виконували свою роботу всупереч викликам. У березні 2022 р. ми завантажили до НАЗЯВО підготовлені відомості самооцінювання та пройшли акредитацію третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти спеціальності 071 “Облік і оподаткування”. У тих умовах це було непросто, особливо морально. Проте варто зазначити, що і студенти, і викладачі доклали максимум зусиль для того, аби гідно закінчити навчальний семестр. Я дуже вдячна студентам і колегам за згуртованість, підтримку одне одного та взаємодопомогу.
Як відпочиваєте та відновлюєте сили після роботи?
Л. Г.: Я маю чудову родину, яка підтримує і надихає мене. Такий позитивний клімат сприяє тому, щоб виконувати роботу добре. Робота забирає весь вільний час, вечір, ранок, але це нормально. Робота — це спосіб життя.
Ваші побажання читачам?
Л. Г.: Бажаю всім колегам, друзям, здобувачам вищої освіти перемоги, миру й злагоди, натхнення та здійснення найамбітніших задумів. Нехай у родинах кожного з нас буде тепло й затишно, в душі — баланс, а в колективах — взаєморозуміння та однодумці.
Ексклюзивне інтерв’ю
Любові Гуцаленко — професорки
кафедри обліку та оподаткування
Національного університету біоресурсів
і природокористування України, докторки
економічних наук, професорки —
головному редактору газети “Все про
бухгалтерський облік” Зої Слободяню