Бухгалтерський і податковий облік франчайзі
У попередніх публікаціях ми розглянули умови договору франчайзингу (комерційної концесії) та облік операцій у франчайзера. Перейдемо до бухгалтерського та податкового обліку франчайзікористувача в операціях за договором комерційної концесії.
За договором комерційної концесії (далі — договір КК) одна сторона (правовласник) зобов’язується надати другій стороні (користувачеві) за плату право користування, відповідно до її вимог, комплексом належних цій стороні прав з метою виготовлення та/або продажу певного виду товару та/або надання послуг.
Також слід зважати, що виплата роялті нерезидентам є об’єктом обкладення податком на репатріацію за ставкою 15% або іншою ставкою, передбаченою міжнародним договором України про уникнення подвійного оподаткування (п. 103.2, пп. “в” пп. 141.4.1 ПКУ). Ця вимога стосується як юридичних осіб — платників податку на прибуток, так і юросіб — платників єдиного податку (пп. 133.1.1 ПКУ).
Якщо нерезидент зареєстрований у країні, з якою Україна уклала конвенцію про уникнення подвійного оподаткування, пріоритет має конвенція (п. 3.2, пп. 141.4.2 ПКУ). Чинні двосторонні міжурядові угоди (конвенції) про уникнення подвійного оподаткування перелічено на сайті ДПСУ2.
2 https://tax.gov.ua/diyalnist-/mijnarodne-/chinni-dvostoronni-mijuryadovi-ugodi–konventsii–pro-uniknennya-podviynog/.
Ольга Булгакова,
DipIFR, експерт із бухгалтерського обліку та оподаткування