Як перейти на листування з податковою в електронному форматі
Платники податків мають можливість отримувати документи від ДПС (у тому числі і податкові вимоги) в електронному вигляді. Такий сучасний варіант листування дозволяє оперативно обмінюватися інформацією з податковими органами. Про те, як перейти на листування з ДПС в електронному форматі, розповіла заступниця начальника Головного управління ДПС у Тернопільській області Марія Мельник.
Як здійснюється листування платника з органом ДПС і електронній формі?
М. М.: Листування платників податків з контролюючими органами в електронній формі регулює п. 42.4 ст. 42 Податкового кодексу України.
Так, платники податків, які подають звітність в електронній формі або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в Електронному кабінеті, можуть здійснювати листування з контролюючими органами засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України “Про електронні документи та електронний документообіг” та “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”.
Листування контролюючих органів із платниками, які подали заяву про бажання отримувати документи через Електронний кабінет, здійснюється шляхом надсилання документа до Електронного кабінету з одночасним надсиланням платнику податків на його електронну адресу інформації про вид документа, дату та час його надіслання до Електронного кабінету.
Документ, надісланий контролюючим органом до Електронного кабінету, вважається врученим платнику податків, якщо він сформований із дотриманням вимог законів України “Про електронні документи та електронний документообіг” та “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги” та є доступним в Електронному кабінеті.
Як платнику податків подати заяву про бажання отримувати документи через Електронний кабінет?
М. М.: Для подання Заяви про бажання отримувати документи через Електронний кабінет потрібно здійснити такі кроки.
1. Увійти до приватної частини Електронного кабінету.
Вхід до приватної частини здійснюється після проходження користувачем електронної ідентифікації онлайн із використанням кваліфікованого електронного підпису, отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг, через Інтегровану систему електронної ідентифікації — id.gov.ua (MobileID та BankID), за допомогою Дія.Під- пис або “хмарного” кваліфікованого електронного підпису.
2. Обрати режим “Введення звітності”.
У панелі інструментів режиму “Введення звітності” натиснути “Створити”. Обрати рік, місяць, у якому формується та подається заява, та тип звітності (F(J) 13 Запити). Зі списку документів обрати форму заяви (F/J 1391602 — Заява про бажання отримувати документ через Електронний кабінет); Поля регіон та район заповнюються автоматично.
3. Заповнити форму документа.
У формі заяви зазначити електронну адресу. Реєстраційні дані платника податків заповнюються автоматично.
Перевірити наявність та правильність заповнення полів заяви, натиснути “Перевірити”. Після успішного заповнення “Зберегти заяву”.
4. Підписати та відправити документ до контролюючого органу.
Підписати документ за допомогою кваліфікованого електронного підпису або “хмарного” кваліфікованого електронного підпису та відправити підписану заяву. Через певний час користувач отримує: Відповідь № 1 (Квитанція № 1, яка засвідчує факт і час отримання електронного документа), Відповідь № 2 (Квитанція № 2, котра засвідчує факт і час приймання (неприймання) чи реєстрації електронного документа. Отриману Квитанцію № 2 можна переглянути та завантажити у підрежимі “Вхідні” режиму “Вхідні/вихідні документи”.
Яка дата вважається датою вручення платнику документа через Електронний кабінет?
М. М.: Датою вручення платнику податків документа є дата, зазначена у квитанції про доставку у текстовому форматі, що відправляється з Електронного кабінету автоматично та свідчить про дату та час доставки документа платнику податків/фінансовому агенту. Якщо доставка документа відбулася після 18 години, датою вручення документа платнику податків вважається наступний робочий день. Якщо доставка відбулася у вихідний чи святковий день, датою вручення документа платнику податків вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.
У разі неотримання контролюючим органом квитанції про доставку документа в Електронний кабінет протягом двох робочих днів із дня його надіслання такий документ у паперовій формі на третій робочий день із дня відправлення з Електронного кабінету надсилається за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручається платнику податків/фі- нансовому агенту (його представнику).
Водночас зазначений термін доставки документа до Електронного кабінету не зараховується до строку надсилання документів, визначеного Податковим кодексом.
Чи можна навпаки відмовитися від отримання документів через Електронний кабінет?
М. М.: Платник податків один раз протягом року може надіслати до контролюючого органу через Електронний кабінет заяву про відмову отримувати документи через Електронний кабінет. Датою завершення листування платника податків через Електронний кабінет є дата, зазначена у квитанції про доставку контролюючому органу заяви про відмову отримувати документи через Електронний кабінет. Заяву про відмову подають тим самим способом, що й заяву для отримання документів через Електронний кабінет. Лише зі списку документів обрати форму заяви F/J 1391702 — Заява про відмову отримувати документ через Електронний кабінет.
Щиро дякуємо за ексклюзивне інтерв’ю заступниці начальника Головного управління ДПС у Тернопільській області Марії Мельник головному редактору газети “Все про бухгалтерський облік” Зої Слободянюк