Підприємець став пенсіонером: вирішуємося зі сплатою єдиного внеску
Звіснобо, ця консультація для наших бабусь і дідусів — фізосібпідприємців, які, нарешті, довікували до пенсії й сушать собі голову тим, чи варто припиняти сплату єдиного внеску за себе. Якщо відповідь ствердна, то виникає нове запитання: як і коли повідомити податківцям про свій пенсійний статус? Ось його та ще силу інших ми й розтлумачимо сьогодні.
Пільги щодо сплати єдиного внеску для пенсіонерів
Така пільга для пенсіонерів у законодавстві єдина.
ФОПів (на загальній та спрощеній системі оподаткування), які одержують пенсію за віком чи вислугою років або лише досягли встановленого ст. 26 Закону № 1058 пенсійного віку, але отримують від держави бодай якусь пенсію, звільнено від обов’язку сплачувати єдиний внесок за себе (ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ).
Тож у розглянутій ситуації право несплати єдиного внеску за себе фактично виникне лише з місяця, що настає за тим, в якому підприємцеві призначено пенсію (див. категорію 201.04 ЗІР).
Ось, скажімо, пенсію за віком призначають громадянинові від дня звернення за нею. Виняток — якщо він зробив це не пізніше ніж за три місяці від дня досягнення пенсійного віку. У такій ситуації саме з цієї дати й активують пенсію (див. п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058).
Отже, місяць призначення будь-якої пенсії буде останнім, за який загальним порядком належить сплатити за себе єдиний внесок. І тільки з наступного місяця, послуговуючись пільгою для пенсіонерів, можна почати заощаджувати на єдиному внеску. До цієї дати ФОП також може не провадити єдиновнескових перерахувань, але геть з інших підстав, наприклад, якщо за його основним місцем роботи працедавець щомісяця віддає за нього внесок у розмірі не менше ніж 22% від мінзарплати (див. ч. 6 ст. 4 Закону про ЄСВ)1.
1 Хто і як може скористатися цією пільгою ми до найдрібніших подробиць розібрали в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 12 за 2021 р. на стор. 24. Вичерпний перелік пільг для ФОП зі сплати єдиного внеску за себе ми навели в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 29 за 2021 р. на стор. 23.
Робимо правильний вибір: залишатися платником єдиного внеску чи ні
Закон про ЄСВ дозволяє ФОПам, які вийшли на пенсію, й далі сплачувати за себе єдиний внесок за умови добровільної участі в системі соцстрахування. А під нею на практиці розуміють, що підприємець продовжує єдиновнескові перерахування й усталеним ладом звітує за ним. Саме таких платників із-поміж ФОП-пенсіонерів податківці вважають добровільними учасниками в системі соцстрахування (див. категорію 201.05 ЗІР).
А коли так, то ФОП має зробити правильний і самостійний вибір: сплачувати внески або ж ні. Допоможе в цьому вивчення переваг і недоліків кожного варіанта рішення.
Андрій ХУСІД,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
Список використаних нормативно-правових актів:
1. Закон про ЄСВ — Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 08.07.10 р. № 2464-VI.
2. Закон № 1058 — Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”
від 09.07.03 р. № 1058-IV.
3. Порядок № 435 — Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Мінфіну України від 14.04.15 р. № 435.
4. Інструкція № 449 — Інструкція про порядок нарахування та сплати єдиного внеску
на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну України від 20.04.15 р. № 449 (у редакції від 21.12.2020 р. № 790).
5. Наказ № 578 — наказ Мінфіну України “Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку” від 19.06.15 р. № 578 (у редакції
від 09.12.2020 р. № 752).