-
Сповіщення: Увесь № 64-2021 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Цінна відзнака для безцінного працівника: як надати премію до дня бухгалтера
Професійне свято — чудова нагода для керівництва вкотре подякувати за титанічну працю співробітників гарячого бухгалтерського цеху. І не лише на словах, а у ще приємнішому грошовому виразі — виплатити премію до Дня бухгалтера! Ми ж, зі свого боку, презентуємо до вашої уваги консультацію, в якій розповіли про оформлення й оподаткування такої виплати. Не залишили поза увагою і подальший вплив святкової премії на середній заробіток.
Ми прагнули, щоб з нашими підказками на “преміальні” клопоти пішло мінімум часу та зусиль!
Документальне оформлення
Ситуації, коли надання премії до свята є гарантованими або наперед встановлено її розмір (наприклад, у % від окладу), — рідкість. Якщо про святкову премію згадують у колдоговорі та/або Положенні про преміювання, то зазвичай із обумовленням на кшталт “може надаватися за рішенням керівника”, “може надаватися з урахуванням фінансового стану підприємства”. Тож у підсумку питання, надавати чи ні та в якій сумі — залишаються на розсуд керівництва. Звісно, те саме й у ситуації, коли про виплату такої премії у внутрішніх документах немає ані слівця.
Отже, відмашку для преміювання до Дня бухгалтера дасть наказ по підприємству. Причому немає потреби складати накази окремо на кожного отримувача — достатньо одного, зведеного наказу. І, звісно, суми для кожного із “адресатів” можуть різнитися. Якщо можливість надання премії до професійного свята згадано в колдоговорі, то у констатуючій частині наказу можете послатися на відповідний пункт.
Орієнтовний приклад оформлення наказу ми навели нижче.

Бухоблік
Святкові премії зазвичай відносять на той же витратний рахунок, що й зарплату — орієнтуючись на сферу зайнятості працівника. У цьому разі, оскільки йдеться про трударів бухгалтерії — нараховують за дебетом рахунку 92 “Адміністративні витрати” в кореспонденції з кредитом субрахунку 661 “Розрахунки за заробітною платою”. Далебі, зустрічається й альтернативний варіант — з огляду на те, що святкова премія не пов’язана з виконанням трудової функції, її нараховують за Дт 949 “Інші витрати операційної діяльності”. Утім, на наш погляд, у цьому випадку немає потреби використовувати субрахунок 949.
Оподаткування та звітність
Із нарахованої святкової премії слід утримати 18% податку на доходи та 1,5% військового збору. Аргумент тривіальний — йдеться про зарплатну виплату (пп. 14.1. 48 ПКУ), що підлягає оподаткуванню згідно з пп. 164.2.1 ПКУ.
Відповідно, у додатку 4ДФ до Об’єднаного розрахунку така виплата опиниться в складі загального зарплатного доходу за місяць, в якому її нарахували, (відображеного з ознакою доходу “101”).
Окрім того, на таку премію потрібно нарахувати 22% єдиного внеску (якщо премійована особа має інвалідність — ставка 8,41%). Жодних сумнівів в цьому також не виникає — до зарплатних виплат віднесено разові заохочення, не пов’язані з конкретними результатами праці, зосібна до ювілейних та пам’ятних дат (пп. 2.3.2 Інструкції № 5). А наш патичок-рятівничок — Перелік № 1170 звільнення для такої виплати не припас. Якщо загальний підЄСВшний дохід місяця завдяки святковій премії перевищить граничну величину справляння внеску (наразі — 90000 грн), то, звісно, внесок нараховуйте лише в межах ліміту.
У додатку 1 до Об’єднаного розрахунку така премія “сидітиме” в загальній сумі зарплати за відповідний місяць.
Доплата до мінімалки за наявності святкової премії
Хотілось би вірити, що оклади працівників бухгалтерії досить солідні, щоб питання доплати до мінімалки не виникало. Та про всяк випадок візьміть на замітку: святкову премію не враховують у забезпечення мінімального рівня оплати праці. Тобто при порівнянні нарахованого місячного заробітку з мінімалкою зазначений дохід до уваги не беруть. Це встановлено в ч. 2 ст. 31 Закону про оплату праці.
Якщо надаватимите премію особі, яка наразі не працює та не має інших доходів (наприклад, у відпустці по догляду), то потреби в доплаті до мінімалки не виникатиме. Адже, як відомо, мінзарплата є гарантією за виконання місячної норми робочого часу і рівень мінімальної оплати для конкретної особи обчислюють пропорційно до відпрацьованого нею часу (ч. 1 ст. 3, ч.ч. 1 та 5 ст. 31 Закону про оплату праці). А ось дотяжка до мінімального єдиного внеску, навпаки, може бути актуальна — ігнорувати правило minЄСВ причин немає.
Врахування в середньому заробітку для лікарняних
Премія до профсвята, маючи статус зарплатної виплати, обкладеної єдиним внеском, повноправно потрапляє в розрахунок середнього заробітку для лікарняних, декретних та інших соцстрахівських виплат (абз. 1 п. 3 Порядку № 1266). Якщо частину місяця людина не працювала, святкову премію все одно включають до розрахунку
у повному розмірі — вимоги щодо пропорційного урахування разових виплат вже немає. А ось якщо особа у місяці нарахування премії жодного дня не працювала з поважних причин (непрацездатність, декретна відпустка, відпустка для догляду за дитиною або за власний рахунок), то такий місяць узагалі випадає із розрахункового періоду (абз. 2 п. 3 Порядку № 1266), а значить, і премія в обчислення середнього заробітку не потрапить.
Середній заробіток для відпускних та інших виплат за Порядком № 100
Премію до дня бухгалтера, як, власне, і до будь-якого іншого свята, не приймають у розрахунок середнього заробітку для відпускних, відпускної компенсації, оплати періоду відрядження, військової служби, “донорських” днів, вихідної допомоги та усіх інших виплат, що обчислюються за правилами Порядку № 100. І тому маємо два підтвердження:
- пп. “б” п. 4 Порядку № 100, за яким до розрахунку не приймають разові виплати;
- пп. “и” п. 4 Порядку № 100, який залишає за бортом розрахунку виплати, пов’язані з ювілейними датами, днем народження, за довголітню і бездоганну трудову діяльність, активну громадську роботу тощо. Очевидно, що тут мали на увазі виплати до будь-якого свята, а значить, і премія до Дня бухгалтера також не повинна потрапляти до розрахунку.
На цьому ставимо крапку.
Зі святом вас, дорогі трударі бухгалтерської ниви! Нехай премії та подарунки від рідного підприємства трапляються вам якнайчастіше! І не лише до свят! Натхнення вам, душевного спокою і завжди гідної винагороди за вашу працю!
Тамара ПРОЩИНА,
консультант газети “Все про бухгалтерський облік”
Список використаних нормативно-правових актів:
1. ПКУ — Податковий кодекс України.
2. Закон про ЄСВ — Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 08.07.10 р. № 2464-VI.
3. Закон про оплату праці — Закон України “Про оплату праці” від 24.03.95 р. № 108/95-ВР.
4. Порядок № 100 — Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.
5. Порядок № 1266 — Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.01 р. № 1266.
6. Перелік № 1170 — Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений постановою КМУ від 22.12.10 р. № 1170.
7. Інструкція № 5 — Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату України від 13.01.04 р. № 5.
#премія, #бухоблік, #звітність, #оподаткування, #лікарняні, #відпускні