-
Сповіщення: Як показувати виробничу практику в Об’єднаному розрахунку – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Лист Пенсійного фонду України “Щодо відображення у звітності виробничої практики”від 16.09.2021 р. № 2800-050102-8/45289
Розглянувши звернення редакції газети “Все про бухгалтерський облік” від 12.07.2021 № 172 (зареєстроване у Фонді 19.07.2021 за № 5441/8), Пенсійний фонд України в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до Закону України від 04.07.2013 № 406-VII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з проведенням адміністративної реформи” та статті 12 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (далі — Закон № 2464) забезпечення адміністрування єдиного соціального внеску (далі — ЄСВ) шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску, а також встановлення форми, строків і порядку прийняття та обробки звітності, узагальнення практики застосування законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску та надання роз’яснення з питань застосування законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску починаючи з 01.10.2013 входить до завдань та функцій центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, — Державної податкової служби України (далі — ДПСУ).
Статтею 20 розділу V Закону № 2464-VI визначено, що Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — Реєстр).
Дані до Реєстру вносяться на підставі відомостей, що надходять з джерел, передбачених статтею 18 Закону № 2464, зокрема, відомостей про нараховану заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, що надходять до Пенсійного фонду України від Державної податкової служби України в порядку міжвідомчого обміну.
З 01.01.2021 набули чинності Закони України від 19.09.2019 № 116-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб” та № 115-IX “Про внесення змін до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, якими змінено порядок подання звітності про нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Тобто починаючи з 01.01.2021 страхувальники подають до органів ДПСУ єдину звітність відповідно до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі — Розрахунок), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4
(у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 № 773) (далі — Порядок № 773).
Пунктом 7 Порядку надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики, затвердженого постановою КМУ від 07.06.1999 № 992 (далі — Порядок № 922), визначено, що під час виробничого навчання або виробничої практики:
1) трудові відносини з учнями закладів профтехосвіти не виникають;
2) оформлення трудових договорів не здійснюється;
3) повідомлення про прийняття на роботу не подається.
З урахуванням наведеного додаток 5 до Розрахунку за таких осіб не подається.
Відповідно до статті 7 Закону № 2464 ЄСВ нараховується роботодавцями на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, в т.ч. у натуральній формі, що визначаються на підставі Закону про оплату праці, та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Абзацом першим частини першої статті 4 Закону № 2464 визначено, що платниками ЄСВ є підприємства, що використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за цивільно-правовими договорами.
Таким чином, дохід, нарахований за час проходження виробничої практики учнями закладів профтехосвіти, у загальній сумі включається до бази нарахування ЄСВ.
У додатку 6 до Розрахунку такий дохід відображається в окремому рядку з кодом категорії застрахованої особи “69” із заповненням всіх граф відповідно до Порядку № 773.
Якщо в одному з місяців проходження виробничої практики особі не було нараховано винагороду, графа “14” додатка 6 Розрахунку заповнюється.
Якщо із практикантом при проходженні виробничої практики в тому ж місяці було оформлено трудовий договір, то для такої особи в додатку 5 Розрахунку зазначається дата початку трудових відносин (дата прийняття на роботу).
У додатку 6 Розрахунку таку особу зазначаємо двома рядками, а саме:
- перший — із кодом категорії застрахованої особи “69” та з відображенням у графі “14” кількості календарних днів проходження виробничої практики у відповідному місяці;
- другий — із кодом категорії застрахованої особи “1” та з відображенням в графі “14” кількості календарних днів роботи особи за трудовим договором.
Заступник директора Департаменту — начальник управління
Олена БОНДАРЕНКО
Лист має інформаційний характер.
Заголовок та виділення по тексту — редакційні.
#Звітність, #практиканти, #ВиробничаПрактика