Витрати на профнавчання в медичному КНП
Ситуація. Заклад охорони здоров’я — комунальне некомерційне підприємство (далі — медичне КНП) внесено до Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі — Реєстр). У зв’язку з недостатнім укомплектуванням штату виникла потреба у проведенні навчань лікарів іншим спеціальностям (проходження спеціалізованих курсів із пожежної безпеки, охорони праці та інших у межах статутної діяльності за рахунок цільових видатків із міського бюджету або коштів, отриманих від Національної служби здоров’я України).
ЗАПИТАННЯ: Чи не втратить медичне КНП статус неприбуткової організації в разі проведення оплати за перенавчання лікарів іншим спеціальностям?
ВІДПОВІДЬ: Ні, не втратить.
АРГУМЕНТИ ПОДАТКОВОЇ: Відповідно до п. 3 Положення про систему безперервного професійного розвитку фахівців у сфері охорони здоров’я, затвердженого постановою КМУ від 28.03.18 р. № 302 (далі — Положення № 302), медичні фахівці після здобуття вищої освіти та отримання кваліфікації (після інтернатури) для подальшої атестації зобов’язані дотримуватися вимог до безперервного професійного розвитку. Його фінансування здійснюється за рахунок, у т.ч. бюджетних коштів, відповідно до Реєстру медичних працівників та Реєстру медичних спеціалістів, затверджених постановою КМУ “Деякі питання електронної системи охорони здоров’я”
від 25.04.18 р. № 411, з урахуванням принципу індивідуального виділення фіксованої суми коштів на безперервний професійний розвиток окремого лікаря (п. 7 Положення № 302).
Згідно з пп. 133.4.1 ПКУ з метою обкладення податком на прибуток неприбутковим є підприємство/установа/організація (далі — неприбуткова організація), що одночасно виконує низку умов. Зокрема, це заборона розподілу доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів неприбуткової організації, працівників (окрім оплати їхньої праці, нарахування єдиного внеску), членів органів управління та інших пов’язаних із ними осіб та використання своїх доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на утримання неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Водночас Національна служба здоров’я України визначена Уповноваженим органом, який відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 2 Закону України “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення” від 19.10.17 р. № 2168-VIII (далі — Закон № 2168) реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення. Однією з основних її функцій є здійснення заходів, що забезпечують цільове та ефективне використання коштів за програмою медичних гарантій, у т.ч. заходів із перевірки дотримання надавачами медичних послуг вимог, установлених порядком використання коштів програми медичних гарантій і договорами про медичне обслуговування населення (п. 6 ч. 1 ст. 7 Закону № 2168).
Отже, якщо в межах статутної діяльності медичне КНП, внесене до Реєстру, за рахунок бюджетних коштів цільового призначення оплачує навчальні курси для штатних медпрацівників і такі операції скеровано на реалізацію мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами медичного КНП, то проведення зазначених операцій не править за підставу для його виключення з Реєстру.
ІПК ДПСУ від 05.08.2021 р. № 2950/ІПК/99-00-21-02-02-06
#дайджест, #профнавчання, #бюджет
Дуже дякую за роз’яснення.