-
Сповіщення: Наказ Держстату від 17.09.2021 р. № 238 “Про визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Міністерства статистики України та Державно
-
Сповіщення: Безкоштовні консультації – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Скасовано типові форми первинного обліку ОЗ, МШП та сировини/матеріалів
(Коментар до наказу Держстату України від 17.09.2021 р. № 238)
Спеціалісти Держстату скасували низку своїх наказів, якими дотепер було ухвалено типові форми первинної облікової документації з обліку різних активів та роботи будівельних машин та механізмів. Причина такого радикального кроку, як нам здається, лежить на поверхні. Судіть самі, нуліфікованим типовим формам від роду більше 20 років. І за цей тривалий, навіть за людськими мірками, проміжок часу чиновники жодного разу не відкоригували їх, щоб адаптувати до сучасних економічних і бухгалтерсько-облікових реалій. Тому ці документи, м’яко кажучи, дещо морально застаріли. Тож, либонь, саме це й послугувало поштовхом для прийняття такого “ліквідаційного” рішення. До речі, на це вказує й вступна частина аналізованого циркуляру. Там, серед іншого, відмічено, що його розроблено з метою увідповіднення нормативних актів центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування й реалізує державну політику у сфері статистики, до чинного законодавства.
Отже, із 17.09.2021 р., завдяки коментованому документу, назавжди канули в Лету перелічені нижче нормативно-правові акти:
- наказ Мінстату України від 29.12.95 р. № 352 “Про затвердження типових форм первинного обліку”1;
- наказ Мінстату України від 22.05.96 р. № 145 “Про затвердження типових форм первинних облікових документів з обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів”;
- наказ Мінстату України від 21.06.96 р. № 193 “Про затвердження типових форм первинних облікових документів з обліку сировини та матеріалів”;
- наказ Мінстату України від 13.06.97 р. № 149 “Про затвердження типових форм первинних облікових документів з обліку роботи будівельних машин та механізмів”.
1Ним, нагадаємо, затверджено типові форми первинної облікової документації з обліку основних засобів.
То що запропонували чиновники Держстату замість “ліквідашок”? А нічогісінько, принаймні поки що. Але це не привід бити на сполох і панікувати. Адже вихід можна знайти з усього. І цей випадок не виняток. Так, наприклад, для документування госпоперацій із надходження, руху та вибуття основних засобів чи інших необоротних матеріальних активів госпрозрахункові підприємства тепер (звісно, якщо дотепер вони цього не робили) можуть сміло застосовувати порівняно сучасні типові форми, які ухвалено наказом Мінфіну України від 13.09.16 р. № 8182, або ж використовувати з цією метою власноруч розроблені форми. Для сировини та матеріалів чи малоцінних та швидкозношуваних предметів такої “типової” альтернативи, на жаль, немає. Тому їх надходження, переміщення та вибуття з тенет компанії можна документувати за допомогою саморобних форм, що містять всі обов’язкові реквізити, притаманні первинці3. Чітку вказівку на це дає, зокрема, абз. 2 п. 3.1 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів, затверджених наказом Мінфіну України від 10.01.07 р. № 2.
2 Їх першочергово розроблено для суб’єктів держсектору. Проте мінфінівці дозволили застосовувати їх за бажанням й іншим вітчизняним юрособам, створеними відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових і форм власності, а також представництвам іноземних суб’єктів госпдіяльності (див. п. 6 р. I Порядку складання типових форм з обліку та списання основних засобів суб’єктами державного сектору, затвердженого наказом Мінфіну України від 13.09.16 р. № 818).
3 Їх поіменний перелік із поясненнями наведено в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 88 за 2021 р. на стор. 9.
Отже, пропонуємо вам скасування тільки-но згаданих типових форм розглядати лише в позитивному ракурсі. Адже це, що не кажи, найліпша підстава для переосмислення первинного обліку основних засобів та запасів, а також приведення його до ідеального стану (або хоча б наближено до такого). Нечуваних успіхів вам у цьому!
Світлана РОМАНЮК,
консультант із питань обліку
та оподаткування, м. Київ
#ОсновніЗасоби, #ПервиннийОблік, #ТиповіФорми