Розподіл орендної плати у неприбутковій організації
Ситуація. КНП (заклад охорони здоров’я) внесений до Реєстру. Його засновник (селищна рада) претендує на частину отриманої КНП орендної плати від надання в оренду майна, що є власністю відповідної територіальної громади та знаходиться на балансі КНП і закріплене за ним на праві оперативного управління. Селищна рада у відповідному рішенні зазначила про необхідність перерахування їй частини орендної плати.
ЗАПИТАННЯ: Чи відповідатиме КНП вимогам для перебування у статусі неприбуткової організації, якщо спрямує частину отриманої орендної плати засновнику?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: З цього питання надана Узагальнююча податкова консультація, затверджена наказом Мінфіну України від 19.01.2021 р. № 23.
Згідно з абз. 3 ч. 5 ст. 17 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” від 03.10.19 р. № 157-IX порядок розподілу орендної плати для об’єктів, що перебувають у комунальній власності, між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначає представницький орган місцевого самоврядування.
Примірний договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності (далі — Примірний договір), затверджено постановою КМУ від 12.08.2020 р. № 820. Відповідно до п. п. 3.3 та 3.4 р. II “Незмінювані умови договору” Примірного договору орендар сплачує:
- орендну плату до держбюджету та балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному у Примірному договорі;
- орендну плату на підставі рахунків балансоутримувача. Балансоутримувач виставляє рахунок на загальну суму орендної плати із зазначенням частини орендної плати, яка сплачується на рахунок балансоутримувача, і частини орендної плати, яка сплачується до держбюджету;
- балансоутримувачу належну йому частину орендної плати разом із ПДВ, нарахованим на загальну суму орендної плати.
У ситуації, коли відповідно до договору оренди комунального майна орендар самостійно розподіляє кожний черговий платіж за оренду і спрямовує відповідні його частини безпосередньо КНП (балансоутримувачу) та до бюджету територіальної громади, а КНП, в свою чергу, у складі своїх доходів для цілей бухобліку відображає одержану від орендаря частину орендної плати, яку в повному обсязі використовує для фінансування видатків на своє утримання, та напрямів діяльності, визначених його установчими документами, такий порядок розрахунків не є розподілом доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників) такого підприємства.
Якщо за договором оренди комунального майна орендну плату у повному обсязі орендар сплачує КНП (балансоутримувачу) з подальшим перерахуванням КНП її частини до відповідного місцевого бюджету або органу місцевого самоврядування — засновнику за його рішенням, то проведення такої операції є розподілом отриманих доходів та, відповідно, порушенням вимог п. 133.4 ПКУ щодо перебування зазначеного КНП у Реєстрі.
ІПК ДПСУ від 07.10.2021 р. № 3777/ІПК/99-00-21-02-02-06
#оренда, #дохід, #дайджест