Розрахунки в Інтернеті: коли роздруковувати чек РРО
Під час однієї з консультаційних ліній читач нашої газети поставив запитання: “Коли роздруковувати касовий чек РРО при здійсненні розрахунків із покупцями в мережі Інтернет, якщо оплату товару (через LiqPay) покупець здійснив у вихідний день?” Запитання не нове, і з ним обов’язково стикаються всі суб’єкти господарювання, які здійснюватимуть інтернетторгівлю. Тож варто приділити йому увагу.
Інтернетрозрахунки — “сироти” законодавства
У головному нормативно-правовому акті — Законі про РРО, котрий регулює оазу застосування РРО/ПРРО, слово “Інтернет” згадано лишень раз — у п. 2 ст. 3. У ньому сказано, що суб’єкти господарювання в разі застосування РРО/ПРРО зобов’язані видавати особі, яка одержує або повертає товари, включаючи ті, замовлення чи оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при одержанні товару розрахунковий документ установленої форми на повну суму проведеної операції1. І все.
Таким робом, ми можемо зробити висновки:
- при інтернет-розрахунках у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг РРО/ПРРО застосовують на загальних підставах;
- жодних пільг для розрахунків у мережі Інтернет Закон про РРО не встановив;
- розрахунковий документ установленої форми в юросіб та фізосіб-підприємців загальної системи — це завжди касовий чек РРО/ПРРО. У фізосіб-підприємців на єдиному податку форма документа залежить від того, застосовують вони РРО/ПРРО чи ні2.
Тетяна СУШАЛЬСЬКА,
консультант газети “Все про бухгалтерський облік”
1 Такими розрахунковими документами є фіскальні касові чеки РРО за ф. № ФКЧ-1 і ф. № ФКЧ-2 (про них ми розлого розповіли в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 75 за 2020 р. стор. 7 і № 76 за 2020 р., стор. 7 відповідно).
2 До 01.01.21 р., згідно з п. 61 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ, підприємці-єдинники, котрі здійснюють інтернет-торгівлю, але не досягли в календарному році доходу в розмірі 1 млн грн, можуть працювати без РРО/ПРРО. Повніше — у газеті “Все про бухгалтерський облік”№ 88 за 2020 р., стор. 24.
3 Ініціація переказу коштів з одного банківського рахунку на інший.
4 Під час здійснення транзакції кошти, призначені для зарахування на рахунок продавця, блокуються.
5 Тут дата доставки може збігатися з датою одержання банківської виписки.
6 Загальнодоступний інформаційний ресурс.
7 Можливо, ідеться про ситуацію, коли доставка товару здійснюється до фактичного зарахування коштів на банківський рахунок продавця.
8 WhatsApp, Viber, Facebook Messenger, Skype, ICQ тощо.
9 Ґрунтовніше — у газеті “Все про бухгалтерський облік” № 74 за 2020 р., стор. 7.
Список використаних нормативно-правових актів:
1. ПКУ — Податковий кодекс України.
2. Закон про РРО — Закон України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.95 р. № 265/95-ВР.
3. Закон про платіжні системи — Закон України “Про платіжні системи і переказ коштів в Україні” від 05.04.01 р. № 2346-III.
4. Порядок реєстрації і застосування ПРРО — Порядок реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затверджений наказом Мінфіну України від 23.06.2020 р. № 317.
5. Положення № 13 — Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затверджене наказом Мінфіну України від 21.01.16 р. № 13.
Доступно, цікаво. Дякую.