Закисленість ґрунтів: як подолати та правильно облікувати
Народна мудрість говорить: про землю піклуйся — золотим зерном милуйся. Пам’ятаючи її, аграрії застосовують різні модерні технології аби підвищити родючість своєї годувальниці. І, мабуть, наразі для них одним із пріоритетних напрямків є боротьба із закисленістю ґрунтів. Саме про неї ми сьогодні й поговоримо в консультації.
Підвищення кислотності ґрунту: причини та наслідки
Закислення ґрунту (тобто підвищення рівня його pH), як заведенція, відбувається внаслідок збільшення концентрації іонів водню в ньому. У природніх умовах цей процес відбувається досить повільно, однак він у рази прискорюється, коли землю задіяно в сільському господарстві.
Існує багато факторів, які впливають на pH ґрунтового середовища. Загалом більшість науковців поділяє їх на екологічні (себто природні) та антропогенні (тобто зумовлені діяльністю людини).
До природних чинників можна зарахувати, наприклад, такі як: процес нітрифікації, що здійснюється бактеріями роду Nitrosomonas і Nitrobacter, у результаті чого, крім нітратних іонів, утворюються водні іони, завантаження основних катіонів (Ca2+, K+, Mg2+) через коріння рослин та значна кількість опадів, яка перевищує сумарне випаровування.
Руслан ПОЛІЩУК,
консультант із питань обліку та оподаткування, м. Київ
4 Витратами майбутніх періодів іменують затрати, що мали місце протягом поточного або попередніх звітних періодів, але належать до наступних звітних періодів (див. п. 2.36 Методичних рекомендацій щодо заповнення форм фінансової звітності, затверджених наказом Мінфіну України від 28.03.13 р. № 433).
5 Її наведено в додатках до Методичних рекомендацій щодо застосування спеціалізованих форм первинних документів з обліку виробничих запасів в сільськогосподарських підприємствах, затверджених наказом Мінагрополітики України від 21.12.07 р. № 929.
6 Дуже теоретично сільгосппідприємства, які з метою оподаткування в обов’язковому або добровільному порядку коригують бухфінрезультат, за операціями з придбання вапна можуть наразитися на дві податкові різниці. Мовимо про купівлю його в неприбуткових небюджетних організацій або нерезидентів (пп.пп. 140.5.4, 140.5.2 ПКУ). Однак, вважаємо, на практиці це малоймовірно.
Список використаних нормативно-правових актів:
1. ПКУ — Податковий кодекс України.
2. Закон про бухоблік — Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.99 р. № 996-XIV.
3. Закон про охорону земель — Закон України “Про охорону земель” від 19.06.03 р. № 962-IV.
4. Нормативи № 164 — Нормативи оптимального співвідношення культур у сівозмінах в різних природно-сільськогосподарських регіонах, затверджених постановою КМУ від 11.02.10 р. № 164.
5. Методрекомендації № 132 — Методичні рекомендації з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, затверджені наказом Мінагрополітики України від 18.05.01 р. № 132.
6. Інструкція № 291 — Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну України від 30.11.99 р. № 291.