Новий власник нерухомості компенсує плату за землю: що з ПДВ
(Коментар до постанови ВС від 12.05.2020 р. у справі № 904/4507/181)
Судове рішення, з яким ми хочемо вас ознайомити, присвячено спору, що виник у межах господарських правовідносин. Колишній власник нерухомості через суд стягував заборгованість у нового її власника. А заборгованість виникла на підставі договору про компенсацію орендної плати за землю. Таку орендну плату колишній власник нерухомості був змушений продовжувати сплачувати за договором оренди землі, укладеним з органом місцевого самоврядування, поки новий власник не переоформить землю на себе. Саме такі витрати новий власник нерухомості доброхіть погодився йому компенсувати, про що свідчить його підпис під договором, але слова не дотримався.
Суд, на часткову втіху позивача, ухвалив рішення щодо стягнення такої заборгованості, АЛЕ (!) крім ПДВ, який орендар нараховував за ставкою 20% на суму компенсації. Цікаво, що господарський спір зумовив судовий вердикт, який забиває гол у податковій сфері. Тож саме тому рішення може зацікавити більш широке коло фахівців — бухгалтерів, аудиторів, податкових консультантів та ін.
Олена КОВАЛЕНКО,
CAP, консультант газети “Все про бухгалтерський облік”
документ до консультації
Постанова ВС від 12.05.2020 р. у справі № 904/4507/18 (витяг)
<…>
5.13. За договором від 28 квітня 2017 року відповідач не оплачує надані йому позивачем товари чи послуги, а повертає позивачу частину сплаченої останнім орендодавцю — Радушненській селищній раді орендної плати за земельну ділянку, частиною якої на законних підставах користується відповідач. Такі умови є способом договірного врегулювання порядку та умов виконання передбаченого частиною першою статті 1212 ЦК України обов’язку повернути позивачу збережені відповідачем кошти за фактичне користування ним земельною ділянкою за період відсутності окремого договору про землекористування з власником земельної ділянки.
5.14. Тому суд апеляційної інстанції правильно вказав, що позивач безпідставно нарахував на суму компенсації та заявив до стягнення податок на додану вартість, та з урахуванням цього позовні вимоги в частині орендної плати та інших нарахованих платежів задовольнив частково.
<…>
О, дуже доречно, дякую!
На жаль, часто свою правоту доводиться доказувати через суд. На жаль…
Спасибо! Мне, как аудитору, очень информативно и полезно.
Доречна інформація, дякую