1

Військовий облік жінок: що робити працівницям та роботодавцям

(Коментар до наказу Міноборони України від 11.10.2021 р. № 313 (далі — наказ № 313), набув чинності 17.12.2021 р.)

Про те, що Міноборони видасть на-гора перелік спеціальностей, за яким жінки підлягають обліку як військовозобов’язані, було відомо ще навесні 2021 року — із внесенням змін до ч. 11 ст. 1 Закону про військовий обов’язок. Утім, коментований документ зчинив чимало галасу — поповзли чутки та страшилки. Але закликаємо наших читачів зберігати спокій. Із проходженням строкової військової служби це вжодне не пов’язано, про виїзд на військові навчання чи мобілізацію наразі не йдеться (до того ж навіть планують нормативно закріпити, що на навчання жінки  виїжджатимуть винятково за бажанням). Взяття на облік передбачає, що в разі запровадження військового стану чи оголошення мобілізації жінку можуть залучити до виконання певних робіт. Далебі, в актуальному документі настільки солідний перелік спеціальностей, що зачіпає майже всіх працедавців. Зокрема, впадають в око секретарі та службовці, що виконують операції за допомогою клавіатури, бухгалтери, менеджери. Ознайомитися з відповідним списком можна за посиланням.

 Як визначати належність до переліку — за документом про освіту чи за найменуванням посади? Випадків, коли жінка працює не за отриманим фахом — сила силенна. Не рідкість і ситуації, коли особа обіймає певну посаду, взагалі не маючи відповідної освіти. То що ж брати за орієнтир — на кого ви вчилися чи ким працюєте? І в ч. 11 ст. 1 Закону про військовий обов’язок, і в наказі № 313 прописано, що йдеться про спеціальності/професії, після одержання яких жінок беруть на військовий облік. З цього висновуємо, що орієнтуватися слід саме на здобуту освіту (фах) незалежно від того, ким і де працюєте. До речі, і безробітні жінки, і ті, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною, за наявності відповідного фаху теж мають ставати на облік.

 Що робити жінкам? Як то кажуть, краще поспішати повільно. Очевидно, що з переліком жіночих спеціальностей таки передали куті меду — представники Міноборони заявляють, що його переглядатимуть у бік скорочення. Також зокремте увагу: законодавство не диктує строку, впродовж якого жінка, чий фах потрапив до “військовозобов’язаного” списку, мусить стати на облік. Але наразі представники військового відомства запевняють, що є час аж до кінця 2022 р. До того ж планують розробити систему постановки на військовий облік онлайн.

 Що робити роботодавцям? Оскільки перелік спеціальностей, що передбачають обов’язок ставати на військовий облік, вже чинний, можна було б висновити, що вже зараз діє зобов’язання перевіряти під час праце­влаштування військово-обліковий документ (військовий квиток) у жінок із відповідним фахом і, відповідно, не брати без нього на роботу. Однак з огляду на те, що для взяття на облік виділили час до кінця 2022 року, відмову з названої причини все ж можна розцінити незаконною. Вочевидь, слід чекати на додаткові роз’яснення, а можливо, й на появу чітких нормативних вказівок щодо контролю за постановкою на військовий облік жінок, які вже працюють.

Безперечно, до питання військового обліку жінок ми ще повернемося найближчим часом — зосібна, розглянемо процедуру постановки на облік, потенційну відповідальність працівниць та роботодавців за порушення вимог військового обліку.

Тамара ПРОЩИНА,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”

#ВійськовийОблік