Калькулювання собівартості робіт та послуг
Усі юридичні особи незалежно від організаційноправової форми зобов’язані вести бухгалтерський облік і подавати фінзвітність. Формування собівартості виготовленої продукції (робіт, послуг) — одна з найскладніших ділянок обліку. Тому прибутківці щонайпильніше мають ставитися до правильності її формування, позаяк обчислення об’єкта обкладення цим податком ґрунтується на даних бухобліку. Із нашого матеріалу ви довідаєтеся, як організувати облік собівартості в разі надання послуг (виконання робіт).
Об’єкти та одиниці калькулювання
Чільний нормативний документ, що встановлює правила формування собівартості, — НП(С)БО 16 “Витрати”. Корисним помічником виступають також Методрекомендації № 3731 — загальний документ, що містить універсальні (базові) поради щодо формування собівартості. Для певних видів робіт (послуг) маємо галузеві методрекомендації. Наприклад, для проєктно-дослідних робіт — Методрекомендації № 642, для послуг із перевезення — Методрекомендації № 653, для будівельно-монтажних — Методрекомендації № 814, а робіт (послуг) сільгосппідприємств — Методрекомендації № 1325 тощо.
Калькулювання — визначення розміру витрат у грошовій формі на виробництво продукції — певного виду послуг або робіт за окремими видами видатків. Із допомогою калькулювання встановлюють собівартість одиниці робіт (послуг), усього їх обсягу, собівартість виробництва за окремими структурними підрозділами підприємства, за різними виробничими процесами і загалом по підприємству. Об’єкт витрат, згідно з п. 4 НП(С)БО 16 “Витрати”, — це продукція, роботи, послуги або вид діяльності підприємства, що потребують визначення пов’язаних із їх виробництвом (виконанням) витрат. Візьмімо, ремонтні роботи, які водночас і об’єкт обліку витрат, і об’єкт калькулювання. Або, скажімо, меблеве виробництво: об’єкт витрат — розкрійний цех, а об’єкт калькулювання — однотипні роботи в ньому.
Під об’єктами обліку виробничих витрат розуміють групування витрат виробництва в поточному обліку, що дає можливість визначати собівартість продукції за її видами, процесами, способами й місцями виготовлення. Як взірець об’єктів обліку виробничих витрат п. 302 Методрекомендацій № 373 називає: вироби, їхні окремі частини (вузли, деталі), групи однорідних виробів, виробництва, процеси, фази, стадії, поділ технологічних процесів, певні операції, замовлення, види діяльності тощо.
Микола Нестеренко,
консультант, м. Київ
1 Методичні рекомендації з формування собівартості продукції (робіт, послуг) у промисловості, затверджені наказом Мінфіну України від 09.07.07 р. № 373.
2 Методичні рекомендації з формування собівартості проектно-вишукувальних робіт з урахуванням вимог положень (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджені наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 29.03.02 р. № 64.
3 Методичні рекомендації з формування собівартості перевезень (робіт, послуг) на транспорті, затверджені наказом Мінтрансу України від 05.02.01 р. № 65.
4 Методичні рекомендації з формування собівартості будівельно-монтажних робіт, затверджені наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 07.05.02 р. № 81.
5 Методичні рекомендації з планування, обліку та калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, затверджені наказом Мінагрополітики України від 18.05.01 р. № 132.
6 Методичні рекомендації щодо облікової політики підприємства, затверджені наказом Мінфіну України від 27.06.13 р. № 635.
7 Нагадаємо також: прямі матеріальні витрати зменшують на вартість зворотних відходів, отриманих у процесі виробництва, оцінюють які порядком, викладеним у п. 11 НП(С)БО 16.
8 Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку запасів, затверджені наказом Мінфіну України від 10.01.07 р. № 2.
Корисно в роботі
Дякую, корисна інформація
Необхідна, чітка -корисна інформація.Дякую.
З данної статті, я не зрозуміла, як організувати облік собівартості в разі надання послуг .
у спецвипуску 109 є необхідна і корисна в роботі інформація
я вам дуже вдячна за інформацію але зараз трошки заинята
Дякую за вичерпну вїдповідь
Цікавий спецвипуск .Вдячна автору за вичерпне тлумачення калькулювання собівартості робіт і послуг .Прошу давати у статтях газети більше практичних прикладів .
Інфомація корисна, хотілося б більш розгорнуте пояснення.
Дякую потрібна і важлива інформація
Корисно зрозуміло правильно і якісно як завжди.Дякую
як добре, я так і робила, спасибі
У цьому спецвипуску добре розглянуте питання калькулювання собівартості робіт і послуг .Добре ,що подали методи калькулювання і покроковий облік видаткових статей .
Почала працювати на підприємстві, що надає послуги з ремонту складної техніки. Часто буває заміна запчастин. Хотілося б дізнатися, як у цьому випадку калькулювати вартість послуг