Алкоголь у кейтерингових послугах: ліцензійно-податкові наслідки
Ситуація. Товариство (єдинник третьої групи) проводить мистецькі заходи, у зв’язку з чим виникає потреба в організації обідів/фуршетів. Товариство планує користуватися кейтеринговими послугами/послугами з харчування, а також здійснюватиме придбання алкогольних напоїв.
ЗАПИТАННЯ:
1. Чи не суперечитиме факт замовлення кейтерингових послуг та придбання алкогольних напоїв нормам чинного законодавства?
2. Чи може Товариство при такій діяльності використовувати спрощену систему оподаткування?
3. Чи підлягає така діяльність ліцензуванню?
4. Чи буде Товариство зобов’язане нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ щодо операції з придбання кейтерингових послуг та алкогольних напоїв у порядку, передбаченому пп. “г” п. 198.5 ст. 198 Кодексу?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Відповідно до пп. 291.5.1 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи юрособи, які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, реалізацію підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 л).
Згідно з пп. 212.1.11 ПКУ особа — СГ роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів, є платником акцизного податку.
Реалізація СГ роздрібної торгівлі підакцизних товарів — це, зокрема, продаж пива, алкогольних напоїв громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у т.ч. на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших об’єктах громадського харчування (абз. 3 пп. 14.1.212 ПКУ).
Якщо Товариство здійснює діяльність з організації мистецьких заходів, які передбачають використання кейтерингових послуг (обслуговування включає організацію споживання алкогольних напоїв, придбаних замовником заходів), то така діяльність не є реалізацією СГ роздрібної торгівлі алкогольних напоїв з метою оподаткування у розумінні пп. 213.1.9 ПКУ.
Якщо Товариство, надаючи послуги з організації мистецьких заходів, зокрема кейтерингу, здійснює реалізацію (відпуск) алкогольних напоїв кінцевим споживачам та включає їх вартість до собівартості послуги, то така діяльність у розумінні абз. 3 пп. 14.1.212 ПКУ є роздрібною торгівлею підакцизними товарами.
Таким чином, відповідно до пп. 291.5.1 ПКУ у разі надання послуг з організації заходів, під час яких здійснюватиметься реалізація алкогольних напоїв (роздрібний продаж підакцизних товарів), товариство не може використовувати спрощену систему оподаткування.
Згідно зі ст. 15 Закону № 481 роздрібну торгівлю алкогольними напоями (крім столових вин) можуть здійснювати СГ за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
У заяві про видачу такої ліцензії зазначають адресу місця торгівлі, перелік РРО, які знаходяться у місці торгівлі, а також інформацію про них.
Відповідно до абз. 14 ст. 1 Закону № 481 місце торгівлі — місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговельному приміщенні (будівлі) за його фактичного розташування, для алкогольних напоїв (крім пива) — торговельною площею не менше 20 м2, обладнане РРО. Ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями СГ отримують на кожне окреме місце торгівлі.
Отже, СГ під час здійснення тимчасової (виїзної) торгівлі алкогольними напоями не може використовувати ліцензію на право роздрібної торгівлі з іншого місця торгівлі.
За агентським договором одна сторона (комерційний агент) зобов’язується надати послуги другій стороні (суб’єкту, якого представляє агент) в укладенні угод чи сприяти їх укладенню (надання фактичних послуг) від імені цього суб’єкта і за його рахунок (ст. 297 Господарського кодексу України).
Отже, здійснення Товариством роздрібної торгівлі алкогольними напоями можливе за наявності відповідної ліцензії, а здійснення СГ роздрібної торгівлі алкогольними напоями на розлив можливе у визначених для цього місцях торгівлі за наявності ліцензії та статусу закладу громадського харчування.
Якщо Товариство здійснює агентську діяльність (надання послуг з організації мистецьких заходів) і не здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями та у розумінні пп. 14.1.212 ПКУ не реалізує підакцизних товарів, у такому разі товариство не зобов’язане мати ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
Суми ПДВ, нараховані (сплачені) платником податку у зв’язку із придбанням кейтерингових/послуг з харчування та/або алкогольних напоїв для проведення мистецьких заходів включаються до складу податкового кредиту за умови наявності відповідного підтвердження (зареєстровані в ЄРПН податкові накладні/розрахунки коригування до них, інші документи, передбачені п. 201.11 ПКУ).
Якщо вартість зазначених товарів/послуг включена до вартості товарів/послуг, операції з постачання яких є об’єктом оподаткування та пов’язані з отриманням доходів, такі товари/послуги визначаються такими, що призначаються для використання/використані в госпдіяльності, і додатково нарахування податкових зобов’язань за правилами, встановленими п. 198.5 ПКУ, не здійснюється. А якщо такі товари/послуги призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є госпдіяльністю платника податку, то згідно з пп. “г” п. 198.5 ПКУ він зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з огляду на базу оподаткування, визначену за п. 189.1 ПКУ.
ІПК ДПСУ від 24.12.2021 р. № 4803/ІПК/99-00-09-03-02-06
#дайджест, #товариство, #торгівля, #ПДВ