Як біженцям-українцям облаштуватися в Іспанії
(розповідь біженки)
Інформую про необхідні кроки в Іспанії, а також чимало іншого, про що пощастило довідатися.
Учора я одержала контакти наших людей у Барселоні і негайно зателефонувала їм. І лише уявіть собі, що від усього почутого до кінця перемовин у мене вже ледь не тремтіли руки: житла ви не знайдете і край, потрібна сила документів і купа грошей, на оформлення паперів чекатимете вічність, це дуже дороге місто і взагалі готуйтеся повільно вмерти. Я поклала слухавку і вирішила розвіятися-прогулятися. І справді, хіба це можливо, щоб у такій великій країні і залишитися без жодної підтримки.
Зрештою, я розміркувала, що ми можемо виїхати далі — до Португалії. Але перш ніж визнати свою абсолютну безпорадність, належить у всьому розібратися. Тож рекомендації ми одержали такі: рушайте в поліцію, бо вона має інструкції щодо українців. Поліція нас скерувала до Червоного Хреста.
Адреса центру в Барселоні: Creu Roja a Catalunya Carrer de Joan d’Àustria, 118, 120, 08018 Barcelona.
Якщо ви зараз у Барселоні або збираєтеся туди — одразу прямуйте до Червоного Хреста. Прийом громадян з 8:00 до 14:00, а потім з 15:00 до 19:00 і упродовж півгодини вам дадуть адресу для поселення. Допомагають усім! А ще — ніякого тлуму. У Червоному Хресті ми бачили до 20 людей. Отже, інформація про те, що влаштуватися тут неможливо, — неправдива. Хіба що ви приїхали серед ночі, проте на Booking цілком можна знайти недороге місце, аби перебути добу.
Ви не залишитеся без даху над головою. До всього вам запропонують одяг і медикаменти, позаяк до консульства України в Барселоні постійно несуть речі і продукти, аби розподілити і роздати людям, які просять тимчасового захисту (temporary protection). У цьому разі українці — не біженці у загальному розумінні, а особи, що прохають тимчасового захисту, а це геть інший юридичний статус.
Тож підсумую: Червоний Хрест вирішує проблеми вашого розміщення, спочатку — тимчасового, а потім підшукують постійне місце. Якщо ви маєте, де зупинитися, — мешкаєте в друзів або знайомих.
Другий нюанс — юридичний статус особи (temporary protection). Не вірте прочитаним в групах страшним повідомленням, що чекати треба півроку чи навіть рік. Для українців наразі створено спецумови, згідно з якими протягом 30 днів вам зобов’язані надати документи.
Увага! Знайти місце проживання важливіше, аніж оформити потрібні папери. Іспанці нікуди не квапляться. Процес дуже повільний, тому приготуйтеся жити й чекати. Щодо алгоритму оформлення документів, банківського рахунку, дозволу на працевлаштування чи бізнес, то допоки інформації немає, тож буду її збирати.
І ще одне: народ, не сподівайтеся на те, що хтось та щось тривалий час платитиме або даватиме вам даром. Метикуйте, як можна заробити. Іспанія — країна, до якої мріють приїхати з усіх куточків світу на курорт. Туризм, ресторани і сервіс тут вельми розвинуті, тож підзаробити тут завжди можна. Із тієї-таки Ірландії люди їдуть в Іспанію, мріючи і грошей накопити, і пожити тут тижнів зо два.
Тож не розгублюйтесь, адже ви опинитесь в чудовому місці. Нехай щастить!
Із Facebook-сторінки Олександри Томашевської
Привіт, дуже доступно і зрозуміло надані рекомендації для українців, які шукають прихисток. Дякую.