Усі за токенами, або чи можна з 05.03.2022р. обійтися без КЕП
Нашу консультацію присвячено платникам податків, які ще не встигли згенерувати КЕП на захищеному носії інформації.
Якщо станом на 5 березня 2022 р. у вас немає токенів, на яких зберігаються кваліфіковані електронні підписи та печатки (далі — КЕП), радимо замислитися про їх придбання, причім негайно. Без них подання податкових декларацій і реєстрація податкових накладних або розрахунків коригування може виявитися нездійсненною місією. Розтлумачимо, чому саме ця дата є знаковою і як ще можна вирішити цю проблему.
Насправді попит на токени мав виникнути ще 7 листопада 2018 р. Саме тоді набрав чинності Закон України “Про електронні довірчі послуги” від 05.10.17 р. № 2155-VIII (далі — Закон № 2155). Він змінив Закон України “Про електронні документи та електронний документообіг” від 22.05.03 р. № 851-IV (далі — Закон № 851). У підсумку звичні електронні цифрові підписи й посилені сертифікати відкритого ключа (далі — ЕЦП) поступилися місцем кваліфікованому електронному підпису та печатці. Особливість КЕП у тому, що такий підпис має бути в особливий спосіб захищений, приміром, записаний на спеціальному носії чи за допомогою спеціального програмного забезпечення (ст. 17 Закону № 2155). Так, на ринку, починаючи з 2019 р., з’явилися особливі флешки під назвою “токени”, вартість яких стартує від 600 грн. Причім на один токен можна згенерувати лишень один КЕП. Але геть не висока вартість завадила повсюдному поширенню цієї диво-флешки.
Річ у тім, що Закон № 2155 продовжив “життя” ЕЦП, виданим згідно з його попередником Закону № 851. ЕЦП, згенеровані до 07.11.18 р., могли використовуватися як рівноцінні КЕП аж до закінчення терміну дії посиленого сертифіката відкритого ключа, але не пізніше двох років від дня набрання чинності Законом № 2155, якщо продовжували обслуговуватися відповідним Кваліфікованим постачальником електронних довірчих послуг (далі — КПЕДП). Це означає, що ЕЦП мали припинити своє існування до 07.11.2020 р. Обов’язковим КЕП став одразу після набрання чинності Законом № 2155 лишень для окремих користувачів, а саме:
- органів держвлади;
- органів місцевого самоврядування;
- держпідприємств, держреєстраторів, нотаріусів та інших суб’єктів, уповноважених здійснювати держреєстраційні дії, а також створювати, змінювати й припиняти права та обов’язки фізичних і юридичних осіб.
Але що стосується всіх інших підписантів, то 07.11.2020 р. також не стало останньою датою, коли можна було підписатись ЕЦП. Свої корективи внесла постанова КМУ “Про реалізацію експериментального проєкту щодо забезпечення можливості використання вдосконалених електронних підписів і печаток, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів” від 03.03.2020 р. № 193 (далі — постанова № 193). За її пп. 3 п. 3 ЕЦП, записані на звичайних флешках, мають визнаватися органами держвлади, місцевого самоврядування та іншими суб’єктами публічного права до набрання чинності змінами, внесеними до Закону № 2155, котрі повинні врегулювати або вдосконалити впровадження КЕП. Гранична дата цього експерименту припадає на 05.03.2022 р. Таким робом, саме це кабмінівська постанова може поставити хрест на використанні ЕЦП на звичайних флешках після зазначеної дати.
У категорії 129.03 Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу податківці підтверджують життєздатність ЕЦП для підписання податкової звітності після 07.11.2020 р. і аж до внесення нових змін до Закону № 2155. Останні, до речі, так і не дозріли. Утім, там вони також посилаються на постанову № 193. А це означає, що й про кінцеву дату для ЕЦП, призначену на 05.03.2022 р., вони також пам’ятають.
Про те, що незабаром цінність і роль КЕП може суттєво зрости для тих, хто в електронній формі взаємодіє з податковою, натякає повідомлення, розміщене 22.02.2022 р. на офіційному вебсайті ДПСУ. У ньому вже немає жодних згадок про ЕЦП. Навпаки, перевіряльники підкреслили, що інформаційно-комунікаційні системи ДПС здійснюють авторизацію, підписання та приймання електронних документів з використанням КЕП на захищених носіях і “хмарних” КЕП, у тому числі через єдине вікно подання електронної звітності. Електронний кабінет також авторизує користувачів із використанням КЕП на захищених носіях. Також там податківці перелічили КПЕДП, через які це можна зробити: “Дія”, Приватбанк, Депозит Сайн, ЦСК “Україна”. Підписати документи можна за допомогою захищеного КЕП через Приватбанк, Депозит Сайн, ЦСК “Україна”.
Але ключове, що варто почерпнути з цього повідомлення:
- матеріальні захищені носії токени — не єдиний варіант зберігання КЕП, є ще спеціальне програмне забезпечення, у тому числі у вигляді “хмарної” технології;
- податківці надали можливість дистанційно перегенерувати особисті ключі, які зберігаються на незахищених носіях, і перетворити їх на захищені у “хмарі”. Зробити це можна на сайті. Щоправда, стосується ця пропозиція лишень користувачів послуг КПЕДП ІДД ДПС.
Контролери наголосили: для тих, хто підпорядковується Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.95 р. № 265/95-ВР, застосування удосконаленого електронного підпису та/або удосконаленої електронної печатки є достатнім. Якщо звернутися до абз. 6 п. 7 ст. 3 цього Закону, то він називає достатніми такі підписи та печатки для використання у програмних РРО.
Резюмуємо: на наш позір, є сенс завчасно скористатися люб’язною пропозицією податківців і перегенеруватися у “хмарні” КЕП. Це потрібно, щоб 05.03.2022 р. несподівано для себе не стикнутися з проблемою подання податкових декларацій та реєстрації податкових накладних і розрахунків коригування. Через той самий ресурс можна згенерувати собі новий КЕП і записати на придбаний токен. І це надійніше, адже “хмарні” КЕП можуть прийматись на одних ресурсах, але на інших — стопорити. Про це повідомлюють користуваці в соцмережах: надати електронну податкову звітність вдається, а заявку на тендер — ні. Про це слід пам’ятати, перш ніж виносити рішення — “хмара” або токен.
Доки верстався номер, з’явилася інформація про те, що уряд вкотре відстрочив обов’язкове застосування КЕП на захищених носіях до 31 березня. Мінцифри розмістило цю новину на сайті. Але текст відповідної постановии КМУ ще не оприлюднений, тому доводиться вірити Мінцифри на слово. Втім 5 чи 31 березня — різниця невелика. Це не привід відкладати у довгу скриньку КЕП-шопінг.
Про те, що КЕП так чи інакше міцно ввійде в життя платників податків, свідчить і той факт, що Податковий кодекс України (далі — ПКУ) майорить згадками про КЕП. Він потрібен також і для доступу до електронного кабінету (п. 421.2 ПКУ), для підпису податкової накладної (п. 201.1 ПКУ) та інших важливих податкових справ. Тому саме час діяти.
Олена КОВАЛЕНКО,
CAP, консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
#токени, #КЕП