Коли акт звірки доводить наявність боргу
Від редакції
Коментоване судове рішення цікаве тим, що суд надав юридичну оцінку акту звірки взаємних розрахунків як доказу існування заборгованості.
Верховний Суд вкотре зокремив, що акт звірки може вважатися доказом підтвердження наявності заборгованості суб’єкта господарювання за умови, що інформація, відображена в акті, підтверджена первинними документами та акт містить підписи уповноважених на його підписання сторонами осіб.
Сам по собі акт звірки не підпадає під визначення первинного документа, оскільки не засвідчує здійснення господарської операції. У ньому сторони взаємовідносин наводять дані про госпоперації, які уже знайшли своє відображення в їх бухобліку на підставі відповідних касових та/або меморіальних первинних документів, зокрема, платіжних доручень, платіжних вимог-доручень, розрахункових чеків. Відповідно, акт звірки інформує кожну зі сторін, яка його підписала, про те, що в їх бухобліку відображено або не відображено певні госпоперації у розумінні Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.99 р. № 996-XIV (далі — Закон про бухоблік), а не факт виконання зобов’язань, передбачених договором поставки.
У цій ситуації акт звірки було підписано директорами товариств, що, безумовно, плюс, адже керівники є такими уповноваженими особами. Однак проблемною виявилася одна з видаткових накладних на товар, яка була оформлена до початку здійснення госпоперації, а товар за нею було отримано після її підписання. Досвідчені бухгалтери знають, що до 03.01.17 р. ч. 1 ст. 9 Закону про бухоблік містила визначення поняття “первинний документ”, за яким ним був документ, що містить відомості про госпоперацію та підтверджує її здійснення. Поза тим, до обов’язкових реквізитів первинного документа за ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік належало місце складання первинного документа. Тобто дата та місце складання видаткової накладної мали відповідати фактичній даті здійснення госпоперації (накладна була датована 01.04.16 р.). Тому Верховний Суд не погодився із судами попередніх інстанцій, що така видаткова накладна є належним первинним документом. Отже, акт звірки не може підтверджувати існування заявленої позивачем суми заборгованості без первинного документа, який підтверджує частину з цієї суми боргу.
Таким робом, підписуючи акт звірки, звертайте увагу на наявність належним чином оформлених первинних документів, щоб їх обов’язкові реквізити відповідали вимогам законодавства, під час дії якого їх складено.
Мар’ян ГАДЗУЛА, юрист, м. Київ
#борг, #СудовіРішення