-
Сповіщення: Працівників мобілізовано або пішли до тероборони: показуємо виплати в Об’єднаному розрахунку – Газета "Все про бухгалтерський облік
-
Сповіщення: Найцікавіші публікації з номерів воєнного часу – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Призов резервістів: дії працівника, директора, кадровика та бухгалтера
22 лютого 2022 р. Президент України видав наказ про призов резервістів на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період. Цей наказ набрав чинності 23.02.2022 р. А вже 24.02.2022 р. почалися бойові дії. З’ясовуємо, що це означає для самих резервістів, які є найманими працівниками, керівників підприємств, кадрової служби та бухгалтерів.
Що каже Закон
Резервісти — особи, які проходять службу у військовому резерві ЗСУ, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період (ч. 9 ст. 1 Закону про військовий обов’язок). Маємо розуміти, що йдеться про колишніх військових, учасників АТО та ООС, зокрема тих, хто стали на облік та уклали контракт на проходження служби у військовому резерві ЗСУ.
Призов резервістів врегульовано ст. 391 Закону про військовий обов’язок. Призивати та оповіщати про призов резервістів в особливий період мають:
1) командири військових частин — стосовно громадян України, які проходять службу у військовому резерві за контрактом та/або зараховані під час такої служби до військового оперативного резерву;
2) керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) — стосовно громадян України, які після їх звільнення з військової служби зараховані до військового оперативного резерву.
Резервісти зобов’язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини. Окрім того, вони можуть зробити це самостійно, коли знають, до якого підрозділу приписані.
На призов наказом відведено 7 діб.
І ще один важливий момент. У ч. 10 ст. 391 Закону про військовий обов’язок сказано про те, що громадяни України, призвані на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, користуються гарантіями, передбаченими ч.ч. 3 та 5 ст. 119 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП).
Як діяти резервістам
Усі резервісти оперативного резерву мають самостійно з’явитись до своїх військових частин або ТЦК та СП за телефонним дзвінком або отримавши повістку для явки у свій ТЦК.
Не з’явитися на виклик резервіст може виключно за наявності поважної причини. До таких поважних причин неприбуття до військових частин або на збірні пункти ТЦК та СП визнаються підтверджені відповідними документами:
1) перешкода стихійного характеру, хвороба або інші обставини, що позбавили можливості особисто прибути в зазначені частину, пункт і строк;
2) смерть близького родича (чоловіка, дружини, сина, дочки, батька, матері, діда, баби або рідного (повнорідного, неповнорідного) брата чи сестри) або близького родича подружжя.
Якщо резервіст з тих чи інших причин, передбачених Законом, не може бути призваним, йому необхідно особисто надати підтвердні документи.
Але це один бік медалі, а є ще й інший. Якщо резервіст є найманим працівником, йому потрібно, окрім того, ще й повідомити роботодавця (керівника), що його призвали на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період. За можливості радимо призваним резервістам надати роботодавцям підтвердні документи щодо такого призову. І навіть якщо ви не можете це зробити безпосередньо під час призову (бо повістки, як такої не було), варто у військовій частині чи ТЦК та СП узяти відповідний документ (наприклад, довідку), який би засвідчував призов та, бажано, його термін, і передати його роботодавцеві.
Якими мають бути дії керівника підприємства
Дії директора підприємства, а заразом і кадрової служби залежатимуть від того, як саме працівник повідомив про призов.
Працівник надав повістку/інший підтвердний документ
Це найліпший варіант. Одразу на підставі підтвердного документу роботодавець може видати наказ про увільнення працівника від виконання посадових/робітничих обов’язків на час призову резервіста. У ньому ж доречно зобов’язати бухгалтерію нараховувати та виплачувати працівникові середній заробіток.
Наказ може бути такого змісту. Зверніть увагу: у ньому ви наразі зможете зазначити лише дату, з якої працівника буде увільнено від виконання посадових обов’язків, а ось дату закінчення — ні. Адже навіть у наказі головнокомандувача йдеться про службу “на строк не більше 365 днів”, починаючи з 23.02.2022 р.
Як бачите, ми залишили у наказі місце для ознайомлення з ним працівника, адже не завжди він зможе ознайомитися з ним вчасно.
Працівник не вийшов на роботу та повідомив телефоном
Не маючи жодного підтвердного документу щодо призову, роботодавець не може виконати припис ст. 119 КЗпП. Звісно, немає підстав не довіряти повідомленню працівника (навіть телефоном). Утім краще, коли є документ. Саме тому в подібному випадку радимо перестрахуватися і попросити працівника написати заяву про увільнення від роботи у зв’язку з вибуттям до військової частини для несення служби як резервіста.
Таку заяву працівник може сфотографувати та відправити на електронну пошту або за допомогою месенджера, а згодом надіслати її поштою, долучивши до неї повістку або довідку.
Як діяти бухгалтеру
Основна гарантія для працівників, котрих призвали на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, передбачена ст. 119 КЗпП. На строк призову або до закінчення особливого періоду, чи до дня фактичного звільнення з військової служби за такими особами зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток. Поза тим, резервістам, як й іншим військовослужбовцям, виплачують грошове забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Такі гарантії зберігаються за працівниками, які під час проходження військової служби отримали поранення (інші ушкодження здоров’я) та перебувають на лікуванні у медзакладах, а також потрапили у полон або визнані безвісно відсутніми, на строк до дня, наступного за днем їх взяття на військовий облік у районних (міських) ТЦК та СП, Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України після їх звільнення з військової служби у разі закінчення ними лікування в медичних закладах незалежно від строку лікування, повернення з полону, появи після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення їх судом померлими.
Отже, після видання керівником підприємства наказу про увільнення працівника від роботи на час призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів бухгалтеру потрібно зберігати за таким працівникам середній заробіток. Середній заробіток обчислюють із зарплати працівника за останні два місяці роботи за нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100. У загальному випадку у разі призову резервіста у лютому 2022 р. розрахунковим буде період із 01.12.2021 р. по 31.01.2022 р.
Із суми збереженого середнього заробітку потрібно утримувати податок на доходи та військовий збір як зі звичайної зарплати. У додатку 4ДФ до Об’єднаного розрахунку такі суми показуємо разом з іншими зарплатними виплатами з ознакою доходу “101”. Також на ці суми нараховують єдиний внесок. А ось тут є нюанс із відображенням таких сум у додатку 1 до Об’єднаного розрахунку. Слід правильно зазначити код застрахованої особи — “47″. Тож коли працівника призвали на службу у лютому, у додатку 1 за лютий слід показати мінімум два рядки: у першому зафіксувати суму зарплати з кодом застрахованої особи “1”, у другому — суму середнього заробітку з кодом застрахованої особи “47”.
Завершуючи консультацію, хочу побажати вам зберігати спокій та вірити у Збройні Сили України!
Віктор НАГОРНИЙ, консультант газети “
Все про бухгалтерський облік”
#ТрудовіВідносини, #резервісти, #зарплата