-
Сповіщення: Увесь № 87 за 2020 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Держпідтримка аграріїв: перспективи розвитку
Інтерв’ю із заступником Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарасом Миколайовичем Висоцьким.
Міністерство анонсує програму страхування для аграріїв. Тарасе Миколайовичу, як вона працюватиме, строки і перспективи впровадження?
Т. М.: Сільське господарство є стратегічно важливою галуззю, яка забезпечує продовольчу безпеку країни. На аграрне виробництво суттєвий вплив мають природні та інші фактори. З року в рік в Україні внаслідок несприятливих погодних умов спостерігаються значні втрати врожаю сільськогосподарських культур від негоди, посухи, зливів та повені. Сукупність зазначених факторів зумовлює потребу в страхуванні сільськогосподарської продукції. Страхування та управління ризиками є одним із засобів, що дозволяє мінімізувати негативні наслідки від непередбачених подій у сільському господарстві.
Створення ефективної моделі агрострахування є пріоритетним для Уряду.
Наразі здійснюється робота щодо запровадження з 2021 року державної підтримки страхування сільськогосподарської продукції шляхом здешевлення частини страхового платежу, сплаченого сільгосптоваровиробниками страховій компанії.
Учасниками агрострахування можуть бути сільськогосподарські товаровиробники, які здійснюють виробництво сільськогосподарської продукції, а також страхові компанії, що мають право здійснювати страхування сільськогосподарської продукції.
Об’єктами страхування будуть посіви, урожай сільськогосподарських культур, багаторічні насадження, їх урожай та сільськогосподарські тварини, риба, водні біоресурси, сім’ї бджіл у вуликах, включаючи їх продуктивності.
Які програми держпідтримки з чинних зараз найкраще зарекомендували себе? Тобто за якими напрямками планується й надалі надавати фінансування сільгосптоваровиробникам, а які, можливо, вдасться розширити чи, навпаки, — скоротити?
Т. М.: Пріоритетом для держави залишається всебічна підтримка сільськогосподарського виробника, зокрема малого.
Так, у 2020 році Мінекономіки в держбюджеті передбачено 4,0 млрд грн для підтримки сільгосптоваровиробників. У той самий час удосконалено механізми її надання з метою спрощення доступності аграріїв, у першу чергу малих та середніх сільгосптоваровиробників, до державних фінансових ресурсів.
За програмою 1201150 “Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників”, відповідно до розподілу коштів, затвердженого наказом Мінекономіки України від 10.04.2020 р. № 687, за напрямом “Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств” передбачено видатки в сумі 380 млн гривень.
Із 17.08.2020 р. розпочато прийом заявок та документів від фермерських господарств, а також сільськогосподарських кооперативів для участі в державній програмі підтримки фермерства відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання фінансової підтримки розвитку фермерських господарств, затвердженого постановою КМУ від 07.02.18 р. № 106.
01.09.2020 р. уповноважені банки та регіональні відділення Укрдержфонду завершили прийом заявок та документів від фермерських господарств, яким у 2019 р. із незалежних від них причин не виплачено або виплачено частково підтримку за напрямами часткової компенсації вартості насіння; придбаної сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва; здешевлення кредитів; доплати бюджетної субсидії на одиницю оброблюваних угідь для фермерських господарств (окрім новостворених).
Одночасно Мінекономіки узагальнює документи, отримані від фермерських господарств, щодо надання спеціальної бюджетної дотації за утримання від 5 корів молочного напряму продуктивності, ідентифікованих та зареєстрованих відповідно до законодавства.
За програмою “Надання кредитів фермерським господарствам”, яка реалізується через Український державний фонд підтримки фермерських господарств, державним бюджетом України у 2020 р. передбачені видатки спеціального фонду в обсязі 67 млн грн.
Наказом Мінекономіки України
від 15.04.2020 р. № 711 спільно з Міністерством фінансів затверджено розподіл коштів, передбачених у державному бюджеті на 2020 р., для надання фінансової підтримки фермерським господарствам на поворотній основі. У поточному році прийом заявок та документів від фермерських господарств тривав із 21 липня до 19 серпня.
Закінчується робота регіональних комісій із формування Реєстрів фермерських господарств, що претендують на одержання фінансової підтримки, на основі яких Комісією Укрдержфонду з питань надання фінансової підтримки проводитиметься конкурсний відбір.
За програмою “Надання сімейним фермерським господарствам додаткової фінансової підтримки через механізм доплати на користь застрахованих осіб — членів/голови сімейного фермерського господарства єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, яка реалізується відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.05.19 р. № 565 та наказу Мінекономіки України від 03.09.2020 р. № 1699, на даний вид підтримки передбачено видатки в сумі
20 млн грн.
Після надходження від Державної податкової служби України реєстру платників внеску, які мають право на отримання доплати із зазначенням загальної суми бюджетних коштів, необхідних для перерахування доплати на відкриті рахунки в Казначействі за звітний період, Мінекономіки спрямує бюджетні кошти на небюджетний рахунок.
Здійснення фінансової підтримки за вищезазначеними напрямами планується проводити й у наступні роки.
У вересні цього року практично в ycix областях України запрацює пілотний проєкт запровадження Аграрного реєстру. Розкажіть, будь ласка, про особливості роботи та переваги цього cepвicy.
Т. М.: За координації Мінекономіки в лютому 2020 р. для створення інформаційної системи, функціонал якої дозволятиме за допомогою електронних засобів здійснювати ведення обліку сільгосптоваровиробників, адміністрування, розподіл та спрямування коштів державної підтримки, надання можливості аграріям отримувати електронні послуги, а органам державної влади визначати рівень ефективності використання коштів та прийняття відповідних управлінських рішень, в Україні на території
6 областей запроваджено пілотний проєкт електронного фермерського реєстру (далі — пілотний проєкт).
Із 02.09.2020 р. розпочато другий етап упровадження пілотного проєкту, до реалізації якого залучені 53 об’єднані територіальні громади, відібрані за результатами конкурсного відбору, у всіх областях України.
Під час проведення другого етапу представники об’єднаних територіальних громад надаватимуть консультації фермерам із питань роботи реєстру, допомагатимуть реєструватися тим сільгосптоваровиробникам, які не мають відповідного комп’ютерного обладнання або доступу до мережі Інтернет.
Також участь у другому пілотному впровадженні дозволить власникам земельних ділянок перевірити достовірність даних на землю, виявити помилки в реєстрах і подати заявки на їх виправлення, а також перевірити відповідність даних про майнові права на землю.
Дякуємо за цікаву розмову!