Дозвіл на розроблення проєкту землеустрою для відведення ділянки: як вчинити за наявності декількох претендентів
Дві особи претендували на приватизацію однієї земельної ділянки. Міська рада надала дозвіл тій, що звернулася першою, а другій — відмовила. Та, своєю чергою, оскаржила це рішення до суду.
Представник відповідача пояснив, що підставою для відмови позивачеві в наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передання у власність під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд стали рекомендації постійної депутатської комісії міської ради з питань містобудування, ЖКГ, інфраструктури, комунальної власності, енергозбереження та земельних відносин, суть яких — надавати ділянки за списком черговості.
Суди першої та апеляційної інстанцій розійшлися в думці щодо оцінки правомірності такого підходу органу місцевого самоврядування.
Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду звернув увагу на правовий висновок, сформульований під час розгляду спорів із подібними правовідносинами, про вичерпність переліку підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, передбачених ч. 7 ст. 118 ЗК України.
А саме: підставою для відмови в наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проєктів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених встановленим законом порядком.
Також судова колегія звернула увагу на сталу правову позицію, що чинним законодавством не передбачено право органів місцевого самоврядування відступати від положень ст. 118 ЗК України, зокрема не передбачено й відмовляти в задоволенні вимоги про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою у зв’язку з відведенням земельної ділянки іншій особі.
Суть цього висновку полягає в тому, що дозвіл на розробку проєкту землевідведення треба надавати всім, хто звернувся. Як наслідок, проєкт можуть розробляти одночасно декілька замовників, а хто з них отримає ділянку — визначатиметься на стадії затвердження проєкту та надання її у власність.
Отже, у розглянутій справі Верховний Суд і надалі залишив чинним рішення суду першої інстанції про задоволення позову, оскільки рекомендація постійної депутатської комісії міської ради про надання ділянки згідно зі списком черговості — не підстава для відмови в наданні дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вичерпний перелік яких передбачено в ч. 7 ст. 118 ЗК України.
Постанова Верховного Суду від 18 травня 2022 р. у справі № 154/3345/16 (адміністративне провадження № К/9901/42686/18).
За матеріалами Верховного Суду
#СудоваПрактика, #земля