1

Автомобіль працівника на службі підприємства: платимо компенсацію

Окрім оренди (див. газету “Все про бухгалтерський облік” № 18 за 2022 р. на стор. 5) та позички (див. газету “Все про бухгалтерський облік” № 21 за 2022 р. на стор. 17), доволі часто беруть на службу підприємства автомобіль працівника, виплачуючи йому компенсацію витрат на використання автівки згідно з трудовим законодавством. Цей варіант вельми відрізняється від взяття машини в оренду чи позичку. Про його особливості й поговоримо далі.


Увага! Повна версія статті доступна лише передплатникам газети "Все про бухгалтерський облік"!
Авторизуйтеся, будь ласка:
Стати передплатником
Увага! Після авторизації натисніть Ctrl+F5, якщо сторінка відображається некоректно.

Микола ПРОЦЕНКО,
експерт із бухобліку та оподаткування, м. Львів

Список використаних нормативно-правових актів:

1. КЗпП — Кодекс законів про працю України.

2. ПКУ — Податковий кодекс України.

3. Закон № 2464 — Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 08.07.10 р. № 2464-VI.

4. Перелік № 1170 — Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений постановою КМУ від 22.12.10 р. № 1170.

5. Інструкція № 5 — Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держстату України від 13.01.04 р. № 5.

Документ до консультації

Державна податкова служба України

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс

Як оподатковують компенсацію за використання авто працівника

Чи обкладають ПДФО суму компенсації, яка виплачується ЮО-працедавцем найманому працівнику, за використання власного автомобіля під час виконання службових обов’язків?

Відповідь: Згідно з пп. “а” пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі — ПКУ), до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо у вигляді вартості використання житла, інших об’єктів матеріального або нематеріального майна, що належать роботодавцю, наданих платнику податку в безоплатне користування, або компенсації вартості такого використання, крім випадків, коли таке надання зумовлено виконанням платником податку трудової функції відповідно до трудового договору (контракту) чи передбачено нормами колективного договору або відповідно до закону в установлених ними межах.

При цьому положеннями Кодексу законів про працю України від 10 грудня 1971 року № 322-VIII, зі змінами та доповненнями, передбачено випадки, коли юридична особа повинна компенсувати (відшкодувати) найманому працівнику витрати на проїзд, а саме:

  • у зв’язку з переведенням, прийняттям або направленням на роботу до іншої місцевості;
  • у зв’язку зі службовими відрядженнями.

До складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо у вигляді суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов’язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з р. IV ПКУ (пп. “г” пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Згідно з частиною першою ст. 759 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 № 435-IV, зі змінами та доповненнями, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов’язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.

Таким чином, компенсація, яка виплачується юридичною особою найманому працівнику за використання ним під час здійснення службових обов’язків власного автомобіля, який не перебуває в оренді у юридичної особи, може здійснюватися за рішенням керівника підприємства та вважатиметься додатковим благом найманого працівника.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, викорис­товуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПКУ (пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ).

Враховуючи вищевикладене, сума компенсації, яка виплачується юридичною особою найманому працівнику за використання власного автомобіля, який не перебуває в оренді у юридичної особи, під час виконання службових обов’язків, є додатковим благом такого працівника та обкладається податком на доходи фізичних осіб на підставі пп. “а” та пп. “г” пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПКУ.

Категорія 103.02

#автомобіль, #компенсація, #ТрудовіВідносини, #бухоблік