На деревах — ілюмінація, у бухгалтера — облік
Чимало підприємств вирішує прикрасити новорічною ілюмінацією громадський простір біля свого магазину або офісу. Мовиться про розвішування ілюмінацій (гірлянд) на деревах та різноманітних конструкціях, скажімо ліхтарях, які не належать підприємству, а просто розташовані поблизу від нього. Чи потрібно для здійснення таких операцій отримувати дозволи та як таку ілюмінацію відобразити в обліку наразі й розповімо.
Дерева — об’єкт благоустрою
Тільки-но підприємство вирішило розмістити новорічну ілюмінацію (наприклад, гірлянди) на деревах та всіляких конструкціях, що знаходяться в населеному пункті, та власне йому не належать, воно має справу з елементами благоустрою.
На це, зокрема, вказує ст. 21 Закону про благоустрій. Вона джерелить: елементами (частинами) об’єктів благоустрою є, відповідно, зелені насадження вздовж вулиць і доріг, у парках, скверах, на алеях, бульварах, у садах, інших об’єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях; засоби та обладнання зовнішнього освітлення та реклами; технічні засоби регулювання дорожнього руху; комплекси та об’єкти монументального мистецтва, декоративні фонтани та басейни, штучні паркові водоспади, обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків, малі архітектурні форми та інші визначені нормативно-правовими актами елементи благоустрою.
Тож якщо підприємство надумало розцвітити гірляндами вище згадані об’єкти, йому слід вивчити нормативно-правові акти своїх органів місцевого самоврядування щодо правил розміщення такої ілюмінації.
Забігаючи наперед, скажемо: проаналізувавши правила благоустрою великих міст України (а саме Києва1, Харкова2, Одеси3), згадки про те, що для розміщення ілюмінації на елементах благоустрою (якщо не йдеться про зовнішню рекламу) потрібні якісь дозвільні документи, ми не відшукали.
Тому якщо підприємство для створення святкового настрою не лише своїм клієнтам, та й усім городянам вирішило розмістити ілюмінацію на деревах чи різноманітних конструкціях, які йому не належать, а простісінько розташовані поблизу приміщень підприємства, то це можна робити без будь-яких перепон.
Ще раз зауважимо: ми говоримо про звичайну новорічну ілюмінацію, яка не містить елементів реклами. Та якщо підприємство під видом святкових гірлянд і ліхтариків бажає прорекламувати себе, то для цього доведеться отримати дозвіл на розміщення зовнішньої реклами.
Прикрашаючи ілюмінацією різні елементи благоустрою (наприклад, дерева), слід враховувати наступні вимоги до такого розміщення, які прописані в правилах благоустрою:
1) електродроти не мають пошкодити дерева, на яких вони розміщуються;
2) потрібно забезпечити належний режим роботи та технічний стан ілюмінації;
3) освітлення від ілюмінації має бути рівномірним і не повинне засліплювати учасників дорожнього руху та освітлювати вікна житлових будинків тощо.
Також у разі розміщення ілюмінації слід дотримуватися Правил пожежної безпеки під час поводження з нею. А саме під час новорічних та різдвяних свят:
- гірлянди та інші прикраси, які підключають до електромережі, промислового виробництва застосовують за умови наявності паспорта або сертифіката відповідності;
- підключення гірлянд до мережі повинне виконуватися тільки за допомогою штепсельних з’єднань;
- у разі виявлення несправності ілюмінацію належить негайно вимкнути.
Фактично розмістити ілюмінацію й створити святковий настрій не так вже і складно. Лишається тільки правильно відобразити її придбання та встановлення в обліку.
Бухгалтерський облік ілюмінації
Документальне забезпечення. Перед тим як створювати ілюмінацію біля торгових чи виробничих приміщень підприємства, перш за все потрібно, щоб керівник своїм наказом дав згоду на проведення заходів щодо новорічного прикрашання прилеглого громадського простору.
У цьому наказі зазвичай фіксують порядок, місце та строки заходів щодо прикрашання громадського простору (дерев чи споруд), а також визначають відповідальну за це особу. Також у ньому зазначають мету таких заходів та її зв’язок із госпдіяльністю підприємства. Так, наприклад, якщо ілюмінація створюється на підходах до:
- торгового приміщення, то такі заходи пов’язують із залученням покупців до торговельної точки й збільшенням обсягу продажів;
- виробничого приміщення чи офісу, то це робиться задля створення святкового настрою працівників підприємства, а також підвищення продуктивності чи інтенсивності праці, у т.ч. і об’єднання колективу, підтримання корпоративного духу тощо.
Після того як буде оформлено наказ про створення ілюмінації, відповідальна особа має скласти й погодити кошторис відповідних витрат на новорічне прикрашання громадських місць, де має навести їх детальний перелік.
Витрати, зазнані на ілюмінацію, слід документально підтвердити. Тобто в особи, яка займатиметься її створенням, на руках мають бути первинні (розрахункові, платіжні, прибуткові тощо) документи, які підтверджують витрати на придбання ілюмінації та її встановлення на деревах чи інших громадських спорудах.
Якщо ілюмінацію придбала підзвітна особа, то вона на підставі документів, що це підтверджують, має скласти звіт про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт, і надати його разом із паперами, що свідчать про зазнані витрати, до бухгалтерії.
Коли ілюмінацію створювала стороння організація (наприклад, дизайнерське агентство), то розмір здійсненних витрат підтвердить акт наданих послуг зі створення ілюмінації та інші первинні документи, що свідчать про це.
Після закінчення створення ілюмінації відповідальна особа складає звіт про фактично зазнані витрати й виконану роботу й передає його до бухгалтерії.
Відображення операцій в обліку. Коли мовиться про створення ілюмінації, то її завжди планують використовувати не один рік. Тому з огляду на цей факт, вважаємо, що вона в бухобліку має значитися як необоротний актив. Який саме — основний засіб чи малоцінка — буде залежати від вартості приладів і матеріалів, витрачених на створення ілюмінації.
Сьогодні до когорти основних засобів прийнято відносити активи, вартість створення яких перевищує 20 тис. грн.
Як свідчить практика, мінімальна вартість ілюмінації в дизайнерських агенціях стартує від 2 тис. грн. Тому, як бачите, усе в руках самого підприємства — а саме на скільки воно готове розщедритися.
Так, якщо на гірлянди та ліхтарики підприємство готове викласти 20 тис. грн і більше, то в обліку їх варто відображати в складі основних засобів на субрахунку 109 “Інші основні засоби”.
На баланс ілюмінацію зараховують за первісною вартістю, до якої ввійдуть (п. 8 НП(С)БО 7 “Основні засоби”):
- сума, що сплачена постачальникам оснащення для ілюмінації та дизайнерському агентству за її створення (без непрямих податків);
- суми непрямих податків у зв’язку з придбанням (створенням) оснащення, використаного для влаштування ілюмінації, якщо їх не відшкодовують підприємству;
- витрати зі страхування ризиків доставки ілюмінації;
- витрати на транспортування, установку, монтаж ілюмінації на місце її знаходження;
- інші витрати, безпосередньо пов’язані з доведенням ілюмінації до стану, у якому вона придатна для використання із запланованою метою тощо.
Усі витрати на створення ілюмінації накопичують на субрахунку 152 “Придбання (виготовлення) основних засобів”. Потому як ілюмінацію створено та сформовано її первісну вартість, її потрібно ввести в експлуатацію.
Введенням в експлуатацію має займатися спеціально створена на підприємстві комісія, яка спочатку має оглянути створену ілюмінацію й після цього прийняти рішення щодо віднесення цього об’єкта до основних засобів. Окрім того, ця комісія визначає строк використання ілюмінації, ліквідаційну вартість, метод нарахування амортизації (опираючись на діючий наказ про облікову політику).
Ухвалене рішення про визнання створеної ілюмінації об’єктом основних засобів оформляють актом прийманняпередачі (внутрішнього переміщення) основних засобів. Водночас послуговуватися можна актами, форму яких затверджено як наказом Мінстату України від 29.12.95 р. № 352, так і наказом Мінфіну України від 07.10.16 р. № 818, або самостійно розробленою. Цей акт і правитиме за підставу для введення ілюмінації в експлуатацію. На його основі в бухобліку роблять проводки: Дт 109 Кт 152.
До витрат вартість такої ілюмінації потрапляє через нарахування амортизації. При цьому якщо ілюмінація використовуватиметься біля:
- складів чи магазинів, то нарахована на неї амортизація опиниться у витратах на збут (Дт 93 Кт 13);
- виробничих приміщень — буде визнана загальновиробничими витратами (Дт 91 Кт 13);
- офісів — попрямує до адміністративних витрат (Дт 92 Кт 13).
Якщо ж вартість створеної ілюмінації не перевищить 20 тис. грн (що зазвичай на практиці й відбувається), то її визнають малоцінним необоротним матеріальним активом. Таке “недороге” новорічне розцвічення обліковуватиметься на субрахунку 112 “Малоцінні необоротні матеріальні активи”. Таку ілюмінацію підприємство введе в експлуатацію на підставі акта прийманняпередачі (внутрішнього переміщення) основних засобів. Водночас послуговуватися можна актами, форму яких затверджено як наказом Мінстату України від 29.12.95 р. № 352, так і наказом Мінфіну України від 07.10.16 р. № 818, або самостійно розробленою.
Після введення в експлуатацію ілюмінації, яка визнана малоцінним необоротним активом, на її вартість слід нарахувати амортизацію. Для цього згодиться прямолінійний або виробничий спосіб, а також метод “100%”, коли амортизацію нараховують одразу — 100% у першому місяці використання малоцінного активу, або 50/50 — за яким у першому місяці списують 50% його вартості, а решту 50% — у місяці списання (п. 27 НП(С)БО 7).
Податковий облік прикрашання дерев
Податок на прибуток. Щодо відображення в податковому обліку створеної ілюмінації, то, якщо її визнають малоцінним необоротним активом, то як високо-, так і малоприбутківці покажуть її в обліку за бухгалтерськими правилами. Річ у тім, що для малоцінних необоротних активів податкових різниць ПКУ не містить.
Якщо ж ілюмінацію визнають основним засобом, то малоприбутківці відобразять її за правилами бухгалтерського обліку. Тобто в податковому обліку визнають об’єктом основних засобів. До витрат вартість такого прикрашання потрапить через нарахування амортизації.
Якщо ілюмінацію створив високоприбутківець або малоприбутківець-доброволець, то він застосовуватиме стандартні амортизаційні різниці, передбачені п.п. 138.1 та 138.2 ПКУ.
Спрямовуємо погляд тільки на одну особливість. Новорічну ілюмінацію як в бухгалтерському, так і в податковому обліку відносять до групи 9 “Інші основні засоби”. А як випливає з п. 431 підрозділу 4 р. ХХ ПКУ, прибутківець, визначаючи об’єкт обкладення податком на прибуток, на період з 01.01.2020 р. до 31.12.2030 р. під час розрахунку амортизації щодо основних засобів 9 групи має право використовувати її мінімально допустимий строк, що дорівнює 5 рокам (а не як визначено в п. 138.3 ПКУ — 12 років).
Такі пільгові мінімально допустимі строки амортизації основних засобів застосовують незалежно від визначених у бухобліку. Аби скористатися цими пільговими термінами, ілюмінація має одночасно відповідати таким вимогам:
- введена в експлуатацію платником податків у межах одного з податкових (звітних) періодів — із 01.01.2020 р. до 31.12.2030 р.;
- не бути до цього у використанні.
Водночас така ілюмінація повинна використовуватися у власній господарській діяльності, її не можна продавати або надавати в оренду іншим особам (окрім платників податків, основним видом діяльності яких є послуги з надання в оренду майна).
Фатично ілюмінація відповідає всім згаданим вище вимогам (звісно, якщо вдасться довести, що її створення пов’язано з госпдіяльністю суб’єкта господарювання), а тому теоретично можна спробувати замортизувати ілюмінацію в податковому і бухобліку за пришвидшеною процедурою.
Щодо витрат на утримання ілюмінації (електроенергію), то як високо-, так і малоприбутківець відображатиме їх за бухгалтерськими правилами, тобто віднесе до витрат, дивлячись де саме вона використовується. Усе тому, що в ПКУ податкових різниць для таких операцій не передбачено.
ПДВ. У ПДВ-обліку все буде за загальними правилами. Якщо у вас на руках належно складені та зареєстровані у ЄРПН податкові накладні, то суми вхідного ПДВ ви зможете включити до свого податкового кредиту. Крім того, якщо (як ми згадали вище) створення ілюмінації відбувається саме для господарських цілей або для залучення клієнтів, або для підняття корпоративного духу і підвищення продуктивності праці на підприємстві, то такого кредиту компенсувати не потрібно.
Якщо ж створення ілюмінації з госпдіяльністю, а саме з просуванням торговельної точки чи створенням корпоративної культури пов’язати не вдасться, то суму вхідного ПДВ, отриманого під час її облаштування, слід компенсувати через нарахування компенсуючих зобов’язань за п. 198.5 ПКУ.
Микола ПРОЦЕНКО,
експерт із бухгалтерського обліку та оподаткування, м. Львів
1 Правила благоустрою міста Києва, наведені в додатку до рішення Київської міської ради від 25.12.08 р. № 1051/1051.
2 Правила благоустрою території міста Харкова, наведені в додатку до рішення 11 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 16.11.11 р. № 504/11.
3 Правила благоустрою території міста Одеси, наведені в додатку до рішення Одеської міської ради від 23.12.11 р. № 1631-VI.
дякую,наразі актуально
Очень своевременная информация,спасибо
Дуже довга стаття! Невдале оформлення. Нібито і тема до свят, але можна більш стисло було викласти.
Такой долгожданный спецвыпуск.
Стаття на часі. Спец.випуск дуже потрібний
Дуже своєчасна і корисна інформація. Дякую!
Как раз искали информацию с услугами дизайнера. Плохо, что пример расхода на новогодние украшения не привели.
Та таке….В нас, наприклад, технічний огляд торішньої ілюмінації виявив, що потрібно робити нову закупку. Тож ілюмінація дерев накривається мідним тазиком. В період карантину більше думаємо як зоощадити кошти
Спасибо, то, что сейчас необходимо,
Спасибо за информацию
. Теперь будем во всеоружии.
Чудова стаття і головне,вчасно. Дякую.
Актуально і вчасно подана інформація. Дякую
Даже актуальна стаття
Актуально та своєчасно, вдячний.