Затримали видачу трудової книжки — готуйтеся до додаткових витрат
Від редакції
Документ до консультації
Постанова
Іменем України
19 вересня 2019 року м. Київ справа № 201/14073/15-ц
<…>
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
<…>
Згідно з частиною першою статті 47 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов’язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 4.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1993 року № 301, якщо працівник відсутній на роботі у день звільнення, то власник або уповноважений ним орган у цей день надсилає йому поштове повідомлення із вказівкою про потребу отримати трудову книжку. Пересилання трудової книжки поштою з доставкою на зазначену адресу допускається тільки за письмовою згодою працівника.
Частиною п’ятою статті 235 КЗпП України передбачено, що у разі затримки видачі трудової книжки з вини власника або уповноваженого ним органу працівникові виплачується середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.
Відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя. Порядок відшкодування моральної шкоди визначається законодавством (стаття 237-1 КЗпП України).
Оскільки позивач вперше звернувся до відповідача з заявою про видачу трудової книжки 07 липня 2015 року, проте відповідач, отримавши її 15 липня 2015 року, надіслав позивачу поштою трудову книжку лише 23 липня 2015 року, суд апеляційної інстанції правильно вважав, що з відповідача, на користь позивача на підставі частини п’ятої статті 235 КЗпП України, підлягає стягненню середній заробіток за затримку видачі трудової книжки в сумі 2356,00 грн.
Щодо спричинення позивачу відповідачем моральної шкоди у зв’язку з затримкою видачі трудової книжки, суд апеляційної інстанції правильно вважав, що виходячи з дійсних обставин справи та наслідків, які наступили для позивача, розмір на відшкодування моральної шкоди слід зменшити з 2000,00 грн до 100,00 грн з підстав, передбачених статтею 237-1 КЗпП України.
Суд касаційної інстанції вважає, що висновки суду першої інстанції у незміненій при апеляційному перегляді частині та суду апеляційної інстанції відповідають вимогам закону та не суперечать обставинам, що мають значення для справи, судом апеляційної інстанції правильно застосовано закон.
<…>
#ТрудовіСпори, #ТрудоваКнижка