Облік продажу корпоративних прав іншого товариства
Попри війну, бізнес не завмер, немов те зайченя під кущем. Ділове життя триває й іноді підкидає бухгалтерам такі ситуації, з якими вони не готові впоратися власноруч. Ось як, скажімо, ця.
СИТУАЦІЯ: Товариство з обмеженою відповідальністю — платник податку на прибуток і ПДВ продає свою частку в статутному капіталі іншого ТОВ фізособі за гроші. Натомість сума продажу частки нижче за її номінальну вартість. У результаті операції підприємство отримало від’ємне значення загального фінрезультату від операцій з інвестиційними активами.
Чи виникають у товариства за цією операцією податкові різниці та в якому періоді можливо зменшити об’єкт обкладення податком на прибуток, якщо продаж частки у корпоративних правах відбувся в ІІ кварталі 2022 р.?
Микола ПРОЦЕНКО,
експерт із бухобліку та оподаткування, м. Львів
Список використаних нормативно-правових актів:
1. ПКУ — Податковий кодекс України.
2. ГКУ — Господарський кодекс України.
3. ЦКУ — Цивільний кодекс України.
4. Закон про ТОВ — Закон України “Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю” від 06.02.18 р. № 2275-VIII.
5. Закон про держреєстрацію — Закон України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань” від 15.05.03 р. № 755-IV.
6. Методрекомендації № 433 — Методичні рекомендації щодо заповнення форм фінансової звітності, затверджені наказом Мінфіну України від 28.03.13 р. № 433.
Документ до консультації
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Загальнодоступний
інформаційно-довідковий ресурс
Продаж неціннопаперових корпоративних прав: чи коригувати фінрезультат
Як враховуються при обчисленні фінансового результату до оподаткування різниці щодо операцій з продажу або іншого відчуження корпоративних прав в іншій, ніж цінні папери, формі?
ВІДПОВІДЬ: Відповідно до пп. 14.1.90 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 р. № 2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі — ПКУ), корпоративні права — права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) цієї організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Згідно з пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПКУ об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями ПКУ.
Різниці по операціях з продажу або іншого відчуження корпоративних прав в іншій, ніж цінні папери, формі не виникають, і такі операції відображаються за правилами бухгалтерського обліку.
Категорія 102.15
#бухоблік, #СтатутнийКапітал, #ТОВ, #ПодатковийОблік, #ПодатокНаПрибуток, #ПДВ