-
Сповіщення: Увесь № 93 за 2022 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Оновлення валютного регулювання для громадян та бізнесу
Національний банк вжив заходів з метою зменшення попиту в готівковому сегменті валютного ринку та захисту міжнародних резервів, а також уточнив низку норм, спростивши умови завезення гуманітарної допомоги в Україну та розширивши можливості українського бізнесу вести зовнішньоекономічну діяльність.
Продаж банками безготівкової
іноземної валюти громадянам
Національний банк із 1 жовтня збільшує з 50 тис. грн до 100 тис. грн (в еквіваленті) щомісячний ліміт на купівлю громадянами безготівкової іноземної валюти з подальшим розміщенням на безвідкличний депозит від 3 місяців.
Такі зміни дадуть змогу додатково переорієнтувати попит населення з готівкової іноземної валюти на безготівкову, адже операції з продажу безготівкової валюти банками здійснюються за курсом, ближчим до офіційного, ніж з продажу готівкової, є зручнішими та безпечнішими.
Переказ бізнесом іноземної валюти
за кордон за рахунок наявної валюти
для утримання власних підрозділів
Нацбанк дав змогу підприємствам з 1 жовтня переказувати кошти на рахунки їхніх підрозділів та філій за кордоном за умови одночасного дотримання низки умов, зокрема:
- такі перекази дозволені лише для утримання відповідних філій чи підрозділів;
- щомісячний обсяг переказів не має перевищувати четвертої частини від загальної суми коштів, яку бізнес переказав у 2021 р. за кордон для утримання його підрозділів;
- перекази мають здійснюватися за рахунок наявної в бізнесі власної іноземної валюти.
З огляду на те, що відповідні перекази здійснюватимуться бізнесом за рахунок наявної іноземної валюти, відповідний дозвіл не чинитиме тиску на міжнародні резерви України, але водночас сприятиме поліпшенню умов роботи українського бізнесу з просування власних товарів на зовнішніх ринках.
Перекази з гривневих платіжних карток
на картки іноземних банків
НБУ з 05.10.2022 р. повертає заборону на Р2Р-перекази з гривневих платіжних карток українських банків на картки іноземних банків.
Дозвіл на Р2Р-перекази за кордон з гривневих платіжних карток, ухвалений у квітні 2022 р., дав змогу українцям підтримати під час найважчого періоду своїх близьких, які вимушено переїхали до інших країн через повномасштабну агресію рф. Водночас після понад 7 місяців воєнного стану роль такого інструмента для підтримання громадян за кордоном зменшується, а ризики його використання, щоб обійти обмеження на купівлю валюти, збільшуються. Зважаючи на це, такий захід сприятиме захисту міжнародних резервів України, які є важливими, зокрема, для безперебійної роботи економіки та для здійснення оборонних закупівель.
Звертаємо увагу, що українці й надалі матимуть змогу переказувати кошти за кордон для оплати навчання (на рахунки навчальних закладів), лікування, транспортування хворих, витрат, пов’язаних зі смертю, а також для сплати аліментів. Крім того, НБУ врахував запити громадян та дозволив з 01.10.2022 р. переказувати кошти за кордон для оплати навчання на рахунок юридичної особи — нерезидента, яка відповідно до наданих навчальним закладом повноважень здійснює приймання коштів.
Також громадяни можуть переказувати кошти між гривневими платіжними картками українських банків незалежно від країни фактичного перебування клієнта. Поза тим, зберігатиметься дозвіл на Р2Р-перекази з валютних платіжних карток українських банків на картки іноземних банків у межах щомісячного ліміту в розмірі 100 тис. грн (в еквіваленті), який є спільним для цих операцій та для операцій, що належать до “quasi cash”.
Валютний нагляд під час увезення гуманітарної допомоги до України
Ураховуючи запити банків та благодійних фондів, а також результати детального опрацювання цього питання з іншими державними органами, НБУ запроваджує з 01.10.2022 р. додаткові підстави для завершення валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків за операціями з імпорту продукції, яка ввозиться до України як гуманітарна допомога.
НБУ визначив перелік документів, що дають змогу банкам завершити валютний нагляд за такими імпортними операціями. Серед них, зокрема: декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, а також документи, що підтверджують передавання або одержання ввезеної гуманітарної допомоги її отримувачем.
Крім того, Нацбанк дозволив переказ коштів нерезиденту за договором комісії, агентським договором або договором доручення через продаж з 24.02.2022 р. послуг або робіт, що входять до переліку, визначеного постановою КМУ № 153.
Відповідні зміни та низка інших уточнюючих змін внесено постановою Правління НБУ “Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18” від 29.09.2022 р. № 211 (див. У електронному додатку до цього номера на сайті). Більшість положень документа набирають чинності з 01.10.2022 р., крім повернення заборони на Р2Р перекази з гривневих платіжних карток на картки іноземних банків (набирає чинності з 05.10.2022 р.).
За матеріалами НБУ
#валюта, #бізнес, #ГуманітарнаДопомога, #перекази