-
Сповіщення: Зміни до Порядку блокування ПН/РК: автоматична реєстрація та інші бонуси – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Порядок блокування ПН/РК: умови стали жорсткішими
(Коментар до постанови КМУ “Про внесення змін до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних” від 12.10.2022 р. № 1154, далі — постанова № 1154)
Уряд вніс корективи до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який затверджений постановою КМУ від 11.12.19 р. № 1165 (далі — Порядок № 1165). Як наслідок — платники ПДВ отримають одну хорошу новину і декілька поганих.
Із позитивного: деякі розрахунки коригування (далі — РК) на зменшення податкових зобов’язань відтепер можуть претендувати на безумовну реєстрацію в ЄРПН. До змін, внесених постановою № 1154, абсолютно всі РК на зменшення підлягали моніторингу, а отже, могли бути заблокованими, якщо система фіксує відповідність критеріям ризиковості чи то платника ПДВ, чи то здійсненої операції (за відсутності позитивної податкової історії).
Відтепер моніторитимуть на ризиковість лише РК на зменшення податкових зобов’язань, якщо вони складені до податкової накладної (далі — ПН) на покупця -платника ПДВ. Достатньо, аби постачальник зменшив суму компенсації хоча б одного товару або послуги, щоб збільшити шанси на блокування. Всі інші зменшувальні РК, які реєструє сам постачальник (тобто до ПН на неплатників ПДВ або інші, що не видаються покупцеві), перевірятимуться на відповідність ознакам безумовної реєстрації, зазначеним у п. 3 Порядку № 1165. Якщо зафіксовано відповідність хоча б одній, такий РК обов’язково зареєструють. Ознаки безумовної реєстрації ми детально розбирали в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 95 за 2020 р. на стор. 3.
Погані новини:
1. РК на зменшення податкових зобов’язань блокуватимуть, не лише коли постачальника віднесено до ризикових платників, але й коли таким статусом нагородили покупця. Відповідні зміни внесено до п. 6 Порядку № 1165, котрий вимагає перевіряти на ризиковість не лише того, хто складає ПН/РК, але й хто надсилає ПН/РК на реєстрацію. Покупці беруть у цьому участь, лишень якщо є платниками ПДВ, а РК складено на зменшення. Отже, коли такі РК направлятимуться на реєстрацію, на ризиковість платника перевірятимуть як постачальника, так і покупця з відповідними наслідками щодо блокування.
2. Податківцям надали право відкликати раніше винесене рішення про прийняття таблиці даних, не лише коли вони отримають інформацію про недостовірність зазначених у ній даних, але й коли платнику ПДВ присвоєно статус ризикового на підставі п. п. 1—5 Критеріїв ризиковості платника (див. додаток 1 до Порядку № 1165). Що то за критерії — читайте в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 95 за 2020 р. на стор. 8.
3. Урядовці змінили умови блокування ПН/РК на підставі п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (див. додаток 3 до Порядку № 1165). Раніше він спрацьовував, коли:
- постачальник не міг похизуватись позитивною податковою історією (див. додаток 2 до Порядку № 1165). Що це таке, ми оповідали в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 95 за 2020 р. на стор. 10;
- коду товару або послуги, зазначених у ПН, наданої до реєстрації, немає в прийнятій таблиці даних;
- система зафіксувала недостатність залишків товарів або послуг, зазначених у ПН або РК на збільшення податкових зобов’язань, які автоматично розраховуються за формулою, що містить п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій;
- одночасно у всіх залишках, наявних у платника ПДВ, переважають ризикові товари (понад 50%), які визначають податківці та оприлюднюють на своєму офіційному вебсайті. Перелік таких товарів затверджено наказом ДПСУ від 03.02.2020 р. № 67.
Постановою № 1154 виключено останню блокувальну умову. Відтепер переважання ризикових товарів у залишках не впливатиме на зупинення реєстрації ПН/РК. Але всі інші ознаки, як і раніше, призводитимуть до зупинення реєстрації. Тож фактично ці зміни не на користь платникам ПДВ, які не торгують ризиковими товарами, оскільки для них знімають один із блокувальних запобіжників.
Олена КОВАЛЕНКО,
CAP, консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
#ПодатковаНакладна, #РозрахунокКоригування