Як підтвердити безперервність постачання пального
Державна податкова служба України
Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс
Як підтвердити безперервність постачання пального
За яких умов отримувач пального вважається таким, що отримує пальне безперервно, та якими документами це можна підтвердити?
Категорія 114.11.04
ВІДПОВІДЬ: <…> Відповідно п. 231.3 ст. 231 ПКУ, у разі забезпечення безперервного постачання пального особа, яка реалізує пальне, може скласти для кожного отримувача пального зведені акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця.
Для цілей п. 231.3 ст. 231 ПКУ під безперервним постачанням вважається забезпечення особою, яка реалізує пальне, можливості для отримувачів пального — отримувати пальне в будь-яку годину доби та будь-який день відповідного місяця.
<…> Частиною першою ст. 265 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-IV зі змінами та доповненнями (далі — ГКУ) передбачено, що за договором поставки одна сторона — постачальник зобов’язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні — покупцеві товар (товари), а покупець зобов’язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Договір поставки може бути укладений на один рік, на строк більше одного року (довгостроковий договір) або на інший строк, визначений угодою сторін (частина перша ст. 267 ГКУ).
Строки поставки встановлюються сторонами в договорі з урахуванням необхідності ритмічного та безперебійного постачання товарів споживачам, якщо інше не передбачено законодавством (частина друга ст. 267 ГКУ).
Враховуючи зазначене, отримувач пального вважається таким, що отримує пальне безперервно, якщо йому надано можливість отримувати пальне в будь-яку годину доби та будь-який день місяця від особи, яка реалізує пальне, що підтверджується умовами укладеного між ними договору.
Від редакції
Безперервність постачання пального уможливлює платникам акцизного податку невелике зниження трудового навантаження за рахунок формування зведених акцизних накладних (далі — АН), які складають не пізніше останнього дня місяця. Звернімо увагу: відповідно до пп. 2 п. 12 р. І Закону № 3911 з абз. 4 п. 231.3 ПКУ зникло посилання на те, що зведена АН при безперервному постачанні може складатися лише для суб’єкта господарювання, що отримав пальне. Наразі “статус” отримувача в сенсі складання зведених АН значення не має.
Логічним продовженням зміненого абз. 4 п. 231.3 ПКУ стала нова редакція абз. 6 цього самого пункту. Відповідно до нього зведена АН може бути складена (за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та окремо за кожним акцизним складом) не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг горючого товару, залитого в паливний бак транспортного засобу або в тару споживача через паливо— або оливороздавальні колонки з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі (АЗС)! І незважаючи на те, що розрахунки тут проводять через РРО, у платника “паливного” акцизу з’явився вибір: складати АН зведені чи за щоденними підсумками операцій.
Податківці слушно зауважують: документом, який підтверджує спроможність забезпечити безперервне постачання горючки, є відповідний договір. При взаємовідносинах двох господарників цей документ складається в письмовій формі й без усіляких нагадувань (відповідно до ст. 208 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ)). Що ж до кінцевого купувальника (з огляду на ч. 2 ст. 267 ГКУ), то який договір може укласти з ним продавець?
Велика кількість громадян-покупців при заправці своїх “ластівок” на АЗС (і сплачуючи через РРО за бензин чи дизпаливо в момент його отримання) само собою приєднуються до усного договору купівлі-продажу (ч. 1 ст. 206 ЦКУ). На реалізацію пального таким споживачам АЗС складає АН за щоденними підсумками операцій. Але якщо АЗС запровадить більш модерний та прогресивний спосіб продажу, наприклад, за смарткартками (коли покупець передплачує пальне, а потім частинами заправляє ним своє авто), то, відповідно до п. 2 ст. 208 ЦКУ, без письмового договору не обійтися. Саме у даному випадку платник “паливного” акцизу зможе скласти зведену АН на реалізоване споживачу пальне, якщо, звісно, у ній виникне потреба.
1Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування акцизного податку” від 18.12.19 р. № 391-IX. Набрав чинності 29.12.19 р.