Дебіторка експідприємця: облікові та податкові особливості списання
На балансі підприємства значиться дебіторська заборгованість від фізособи-єдинника, що утворилася ще в лютому 2017 р. Свого часу, перераховуючи кошти за товари, податку з доходів і військового збору не утримали (надано виписку й витяг із Єдиного держреєстру). Наразі маємо інформацію про те, що в березні 2020 р. контрагент полишив лави підприємців. Ба більше, у квітні 2020 р. щодо зазначеної заборгованості добіг кінця строк позовної давності.
Розтлумачте, будь ласка, чи можемо ми у зв’язку з ліквідацією дебітора наявну заборгованість у березні 2020 р. списати на витрати?Як в обліку відобразити цю операцію? Чи треба за списання заборгованості із цієї операції сплачувати якісь податки, а також повідомляти про списану заборгованість податківців?
ВІДПОВІДЬ: Припинення підприємницької діяльності дебітора, про що ви власне й довідалися, не може стати безумовною підставою для списання наявної заборгованості. А ось збіг строку позовної давності щодо такого боргу цілком і повністю переінакшує картину, і ваше підприємство може списати його з балансу. Далі — про все докладніше.
Геннадій Ейчис,
головний бухгалтер ,
м. Одеса
Список використаних нормативно-правових актів:
1. ПКУ — Податковий кодекс України.
2. ЦКУ — Цивільний кодекс України.
3. УПК № 400 — Узагальнююча податкова консультація з деяких питань оподаткування податком на прибуток підприємств, податком на доходи фізичних осіб, затверджена наказом Мінфіну України
від 03.04.18 р. № 400.