Квартальний період з ПДВ для єдинників: живіший всіх живих
Державна податкова служба України
Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс
Квартальний період з ПДВ для єдинників: живіший всіх живих
Починаючи з якого звітного періоду платники ЄП, які є платниками ПДВ, застосовують виключно звітний період місяць з метою подання податкової декларації з ПДВ?
ЗІР, категорія 101.23
ВІДПОВІДЬ: З 23 травня 2020 року набув чинності Закон України від 16 січня 2020 року № 466-ІХ “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві” (далі — Закон № 466-ІХ).
Законом № 466-ІХ внесено зміни до ст. 202 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі — ПКУ), відповідно до яких встановлюється єдиний звітний період для усіх категорій платників податку (у тому числі для платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, що передбачає реєстрацію платником ПДВ), який дорівнює календарному місяцю. Квартальний звітний період для податкової звітності з ПДВ скасовується.
Таким чином, останнім звітним періодом для платників податку, які подавали звітність з ПДВ щоквартально, буде ІІ-й квартал 2020 року. Починаючи з податкової звітності за липень 2020 року всі без виключення платники податку, в тому числі і ті, що перебувають на спрощеній системі оподаткування, мають подавати податкову декларацію щомісячно.
При цьому від’ємне значення різниці між податковими зобов’язаннями та податковим кредитом, обчислене платниками податку в податкових деклараціях з ПДВ за ІІ-й квартал 2020 року, переноситься до декларацій за липень 2020 року.
Платники податку, які до внесення змін Законом № 466-ІХ подавали звітність щоквартально та до скасування квартального звітного періоду не подали звітність (квартальну) у визначені ПКУ терміни, після переходу на місячний звітний період подають за такі попередні звітні періоди, які дорівнювали календарному кварталу, квартальну звітність.
Уточнюючі декларації з ПДВ за звітні періоди, за які платники податку до внесення змін Законом № 466-ІХ подавали квартальну звітність з ПДВ, також подаються за звітний період, який дорівнює календарному кварталу.
Від редакції
Зміни до податкового законодавства ще довго гомонітимуть та роїтимуть гадки щодо нього в бухгалтерському середовищі. Передусім через те, що деякі перехідні положення не вдалося охопити всевидячому оку законодавця. Одним із них є скасування квартального звітного періоду з ПДВ для платників єдиного податку.
Коментуючи зміни, внесені Законом № 466-IX, ми попереджали читачів1, що звітування перебуває в підвішеному стані. Було незрозуміло, яким саме звітним періодом — місячним чи квартальним — керуватися єдинникам, зокрема стосовно травня — червня.
Та, на щастя, податківці блискавично зреагували та розрулили ситуацію. Та ще й роз’яснили кілька супутніх питань, що виникли у зв’язку зі зміною звітного періоду.
По-перше. Платникам єдиного податку дозволили спокійнесенько складати декларацію з ПДВ за ІІ квартал 2020 року. Це буде їхня остання квартальна дека. А вже з липня 2020 року доведеться звітувати щомісяця.
Виходить, у серпні на єдинників-ПДВшників чекає море звітності: не пізніше 10 серпня їм слід відзвітувати з ПДВ та єдиного податку за ІІ квартал, а не пізніше 20 серпня — подати ПДВ-декларацію за липень.
По-друге. ДПС розтлумачила, що квартальний період не зникне без сліду. Він залишиться на випадок, якщо хтось із єдинників не подав будь-якої квартальної декларації в граничні терміни або потрібно буде виправити помилку в квартальній декларації. В останньому випадку в шапці уточнюючого розрахунку в рядку 03 “Звітний (податковий) період, що уточнюється” слід заповнювати поле “Квартал”.
По-третє. Податківці не забули про мінусовий ПДВ у звітності. Увесь до краплинки від’ємний ПДВ перетече з рядка 21 декларації за ІІ квартал до рядка 16 деки за липень.
1 Див. газету “Все про бухгалтерський облік” № 51 за 2020 р. на стор. 22.