Лист Міністерства соціальної політики України “Щодо оплати перших п’яти днів за лікарняними листами “ізоляція від COVID-19” від 15.05.2020 р. № 5183/0/290-20
Міністерство соціальної політики України
Лист від 15.05.2020 р. № 5183/0/290-20
Щодо оплати перших п’яти днів за лікарняними листами “ізоляція від COVID-19″
(Витяг)
<…>
Статтею 22 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (далі — Закон) визначено умови надання застрахованим особам допомоги по тимчасовій непрацездатності та тривалість її виплати.
Зокрема, частиною другою статті 22 Закону передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, перебування в закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи із шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності,
у порядку та розмірах, установлених законодавством.
Оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Такий Порядок оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця затверджено постановою Кабінету Міністрів України
від 26.06.2015 р. № 440, яким, зокрема, передбачено здійснювати оплату днів тимчасової непрацездатності залежно від страхового стажу в розмірах, визначених частиною першою статті 24 Закону.
Слід зазначити, що частиною другою статті 24 Закону встановлено, що розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності не залежить від страхового стажу і виплачується особам, які перебувають у закладах охорони здоров’я, на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, у розмірі 50 відсотків середньої заробітної плати (доходу).
При цьому окремого порядку для оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок перебування в закладах охорони здоров’я, на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій за рахунок коштів роботодавця Законом не передбачено.
Отже, на думку Управління, при визначенні розміру оплати днів тимчасової непрацездатності внаслідок перебування в закладах охорони здоров’я, на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, слід застосовувати норми частини другої статті 24 Закону.
Одночасно повідомляємо, що листи Міністерства не є нормативно-правовими актами, за своєю природою вони мають інформаційний, рекомендаційний та необов’язковий характер.
Начальник Управління нагляду М. ЗАЦЕРКОВНИЙ
Коментар редакції
Як оплачувати лікарняний за період ізоляції у зв’язку з COVID-19
Мовиться про оплату листка непрацездатності, виданого у зв’язку із новим страховим випадком — перебуванням на ізоляції. Видають такий лікарняний особі, у якої ознак захворювання немає, але котрій призначено ізоляцію через контакт з інфікованими на коронавірус. А через це, власне, людина й не може з’являтися на роботі. До слова, бланк лікарняного під згадане нововведення не змінювали —
у частині “Причина непрацездатності” так і залишилося десять типів страхових випадків. А для нового, одинадцятого, лікарі від руки вносять запис “ізоляція від COVID-19 — 11”.
Прикро, але в урегулюванні оплати таких листків непрацездатності наші законодавці вочевидь недопропозиціонували… Так, буквально із Закону про соцстрахування1 випливає, що лікарняні в такому разі нараховують лише коштом Фонду починаючи із 6-го дня. А страхувальників (роботодавців) жодна норма не покладає принуки2 оплачувати за таким страховим випадком перші 5 днів непрацездатності. На це ми зокремували увагу наших читачів у газеті “Все про бухгалтерський облік” № 27 за 2020 р., стор. 42, 43. Утім такий стан справ, погодьтесь, видається дивним і скидається на випадковий недоробок законодавців. До того ж із коментованого листа бачимо, що Мінсоцполітики вважає за необхідне:
— нараховувати не лише допомогу від Фонду із 6-го дня, а також оплату перших
5 днів непрацездатності коштом підприємства (установи, організації);
— не лише Фондівську допомогу, а й оплату перших 5 днів коштом страхувальника обчислювати за розміром 50 % середнього заробітку незалежно від страхового стажу (виняток становлять медпрацівники — для них 100 -відсоткова оплата незалежно від стажу).
Звісно, добре, що Мінсоцполітики шляхом офіційних роз’яснень взялося заповнити білі плями. Однак в ідеалі проблему мали б усунути нормотворці через внесення правок до Закону про соцстрахування та Порядку № 4403.
Також нагадаємо: для замовлення допомоги за розглянутим страховим випадком до Фонду треба подати окрему заяву-розрахунок — про це йдеться в листі Виконавчої дирекції Фонду соцстрахування від 21.05.2020 р. № 1316-03-1 (згаданий документ та редакційний коментар до нього — у газеті “Все про бухгалтерський облік” № 51 за 2020 р., стор. 26). Водночас у графі “Причина непрацездатності” заяви-розрахунку належить зазначити код 11 — ізоляція від COVID-19.
Олена ВЛАСЕНКО,
консультант газети
1 Закон України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 23.09.99 р. № 1105-XIV.
2 ПРИНУКА — обов’язок.
3 Порядок оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затверджений постановою КМУ від 26.06.15 р. № 440.