Гнучкий режим: суть, оформлення, особливості роботи
Більшість із нас працює за чітко встановленим графіком — “від дзвінка до дзвінка”. Але роботодавець може дати підлеглим певну свободу в трудовому розпорядку — встановити гнучкий режим робочого часу. Розібратися, що це за “звір”, і добре зорієнтуватися в усіх його нюансах допоможе наша консультація. У ній ми докладно розповіли, як можна організувати та як правильно оформити гнучкий режим, які кадровотрудові наслідки вигулькують на його тлі. Звісно, приділили увагу і нещодавнім законодавчим змінам у цій сфері.
У чому полягає гнучкий режим робочого часу
Із 27 лютого 2021 р. ст. 60 КЗпП, яка врегульовує гнучкий режим робочого часу, зазвучала у новій редакції. Про нововведення ми згадуватимемо по ходу нашої консультації, але одразу запевнимо: суть гнучкого режиму (далі — ГР), принципи його застосування залишились незмінними.
Суть у тому, що працівнику дозволяється відхилятися від загальновстановленого режиму роботи на підприємстві — на власний розсуд визначати час початку і закінчення роботи, але все одно у певних рамках. Як сказано в ч. 1 ст. 60 КЗпП, ГР передбачає саморегулювання працівником часу початку, закінчення роботи та тривалості робочого часу впродовж дня. Уточнимо лише, що не завжди ГР дозволяє регулювати тривалість щоденної роботи — вона може бути фіксованою.
Олена Власенко, консультант газети “Все про бухгалтерський облік”
Список використаних нормативно-правових актів:
1. КЗпП — Кодекс законів про працю України.
2. Закон № 1213 — Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення правового регулювання дистанційної, надомної роботи та роботи із застосуванням гнучкого режиму робочого часу” від 04.02.21 р. № 1213-IX.
3. Закон про охорону праці — Закон України “Про охорону праці” від 14.10.92 р. № 2694-XII.
4. Закон про оплату праці — Закон України “Про оплату праці” від 24.03.95 р. № 108/95-ВР.
5. Методрекомендації № 359 — Методичні рекомендації щодо встановлення гнучкого режиму робочого часу, затверджені наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 04.10.06 р. № 359.
Зразки заяви та наказу про встановлення працівникові гнучкого режиму
Приклад: Добросовісний В. П. працює на підприємстві економістом, його робочий день — із 09:00 до 18:00, обідня перерва — з 13:00 до 14:00. Але через сімейні обставини в нього виникла потреба в гнучкому режимі робочого часу, причому на постійній основі. З керівником погодили, що йому дозволять зсувати час початку/завершення роботи на 2 години, обідня перерва розпочинатиметься через
4 години після початку роботи (кожного робочого дня має відпрацьовувати загальновстановлені 8 годин). Заява працівника, а також наказ про встановлення гнучкого режиму можуть бути оформлені так.
Зразок
Дуже важливо зараз, дякую.