1

Акт пред’явлення векселя до платежу: форма довільна?

Підкажіть, будь ласка, за якою формою складати Акт пред’явлення векселя до платежу?

Запитання з консультаційної лінії



ВІДПОВІДЬ: Нагадаємо: за Актом пред’явлення векселя до платежу векселедержатель виставляє до сплати, а векселедавець (платник) при­ймає та зобов’язується оплатити векселі. Згідно зі ст. 38 Уніфікованого закону про переказні векселі та прості векселі1 векселедержатель пред’являє цей цінний папір у визначений день платежу або в один із двох наступних робочих днів. Завважте: вексель висувати до платежу можна самостійно або через розрахункову палату. Її функцію виконують, зокрема, установи банків, які проводять розрахунково-касове обслуговування векселедавців простих векселів, трасатів (акцептантів) за переказними векселями (ст. 7 Закону України “Про обіг векселів в Україні” від 05.04.01 р. № 2374-III). У цьому разі застосовують Акт пред’явлення векселя до платежу в розрахункову палату (див. додаток 5 до Положення про розрахункові палати для пред’явлення векселів до платежу, затвердженого постановою Правління НБУ від 25.09.01 р. № 403, далі — Положення № 403). Причому в примітках до цього додатка закарбовано, що він є зразком. Тож під час заповнення документа за формою додатка 5 мають наводитися всі передбачені ним відомості.





1 Україна приєдналася до Женевської конвенції 1930 року, якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі, з урахуванням застережень, обумовлених додатком IIдо цієї Конвенції відповідно до Закону України від 06.07.99 р. № 826-XIV.



А ось за ненаявності офіційних вимог до самостійного Акта пред’явлення векселя до платежу, на практиці сторони вексельних операцій складають його довільно, і цей формуляр мають підписати обидві сторони (векселедержатель і векселедавець (платник)). Про таке, наприклад, зазначено в постанові ВГСУ від 25.09.07 р. № 3/15/072.



Завважте, що в Акті пред’явлення векселя до платежу бажано зазначити найменування та повні реквізити сторін; вид, номер та дату векселя, пред’явленого до оплати, термін і місце платежу за ним; зобов’язання особи, яка видала вексель, здійснити платіж; зобов’язання векселедержателя повернути оригінал векселя після сплати за ним. Позаяк, відповідно до ст. 39 Уніфікованого закону про переказні векселі та прості векселі, платник у разі оплати векселя має право вимагати у власника повернення йому векселя з розпискою в одержанні платежу. Зокрема, розписку про одержання повного або часткового платежу можна зробити на лицьовому або зворотному боці Акта пред’явлення векселя до платежу або на окремому аркуші.

Отже, Акт пред’явлення векселя до платежу можна скласти, й базуючись на додатку 5 до Положення № 403, трансформуючи його до власних потреб, або скористатися нашими порадами (див. зразок нижче).

Зразок

Ліонель ЛОКЕШ,
консультант з обліку
та оподаткування, м. Львів