Що вважати Первинними документами у сфері ЗЕД
Повний перелік первинних документів у зовнішній торгівлі одразу визначити нелегко, позаяк у цій сфері їх чимало. До того ж у міжнародній торгівельній практиці поряд з уніфікованими документами задіяні ще й “внутрішні” ділові папірці тієї чи іншої країни експортера або імпортера. І саме вони можуть мати ваговите значення для цілей митного оформлення та обліку зовнішньоекономічних операцій українськими суб’єктами ЗЕД. Розглянемо окремі “зовнішньоекономічні” документи, які претендують на статус первинних.
Митна декларація: чи вважати її первинним документом
Митна декларація (далі — МД) є первинкою, але для обліку митних платежів. Нагадаємо, що, з позиції МКУ, МД — це заява встановленої форми, в якій зазначено, яку митну процедуру мають застосувати до товарів, а також відомості про товари, умови і способи їх переміщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежів, необхідних для застосування цієї процедури (п. 20 ст. 4). І тут саме час згадати лист Мінфіну України
від 23.01.13 р. № 31-08410-07-16/2073, котрий джерелить: МД, зокрема електронна, “є первинним документом, який фіксує господарську операцію із взяття підприємством зобов’язання у сумі нарахованих митних платежів за умови наявності обов’язкових реквізитів“. Себто по факту МД підтверджує для облікових цілей лишень витрати на сплату митних платежів, зосібна, ПДВ, мита, акцизного податку.
Олександра МІРОХІНА,
консультант з обліку
та оподаткування, м. Київ