Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних та призначення виплати допомоги по безробіттю в електронній формі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2020 р. № 307
Затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2020 р. № 307
Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних та призначення виплати допомоги по безробіттю в електронній формі
1. Цей Порядок визначає процедуру реєстрації, перереєстрації безробітних та призначення виплати допомоги по безробіттю за заявами в електронній формі (далі — електрона послуга) філією центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласного, Київського та Севастопольського міського центру зайнятості, а також міським, районним, міськрайонним центром зайнятості державної служби зайнятості (далі — центр зайнятості).
Статус безробітного надається особам, зазначеним у частині першій статті 43 Закону України “Про зайнятість населення”.
Цей Порядок на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, застосовується з урахуванням особливостей, установлених підпунктом 3 пункту 14 та пунктом 24 розділу І Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)” та абзацом другим пункту 1 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 р. № 792 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 80, ст. 2662) (далі — Порядок реєстрації).
2. У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про зайнятість населення”, “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” та “Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні”.
3. Надання електронної послуги здійснюється за заявою, поданою в електронній формі особою, яку ідентифіковано шляхом використання кваліфікованого електронного підпису, електронної системи ідентифікації “Bank ID” чи іншого засобу ідентифікації особи, який дає можливість однозначно ідентифікувати заявника.
4. Особа, яка шукає роботу, заповнює заяву про надання (поновлення) статусу безробітного та заяву про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю, які формуються, підписуються та подаються особою за допомогою програмних засобів Єдиного державного веб-порталу електронних послуг до центру зайнятості за формами, наведеними у додатках 1 і 2.
До заяви про надання (поновлення) статусу безробітного особа додає скановані копії (фотокопії) документів, передбачені пунктами 17—19 Порядку реєстрації. Документи не подаються у разі, коли отримання та підтвердження відомостей про такі документи здійснюється в порядку інформаційної взаємодії Єдиного державного веб-порталу електронних послуг з електронними інформаційними ресурсами або інформаційними системами органів державної влади під час формування заяви.
5. Під час формування заяви про надання (поновлення) статусу безробітного за наявності інформаційної взаємодії Єдиного державного веб-порталу електронних послуг з електронними інформаційними ресурсами або інформаційними системами органів державної влади відомості, необхідні для надання відповідної послуги, зазначаються з урахуванням отриманих відомостей, зокрема:
— з Державного реєстру фізичних осіб платників податків — про особу та її реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
— з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань — про здійснення або припинення здійснення фізичною особою підприємницької діяльності;
— з Державного реєстру актів цивільного стану — про серію та номер свідоцтва про народження дитини;
— з Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління соціальною підтримкою населення України (E-SOCIAL) — про осіб, яким призначена, нарахована та якими отримується соціальна допомога;
— з Єдиної державної електронної бази з питань освіти — про студентський квиток (форма навчання) та документ про освіту (тип, серія, номер, найменування закладу, освітньо-кваліфікаційний рівень);
— з централізованого банку даних з проблем інвалідності — про осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю;
— із системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування — відомостей про особу, які містяться в персональній обліковій картці системи персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування;
— з інформаційної системи Державної міграційної служби та Міністерства внутрішніх справ — про недійсні, викрадені або втрачені паспорти та про перетин кордону особою, яка шукає роботу, на момент подання заяви про надання (поновлення) статусу безробітного.
6. Надання електронної послуги здійснюється співробітником центру зайнятості в межах повноважень, визначених законом, на підставі отриманих відомостей, що містяться у заяві, та відомостей, отриманих для надання електронної послуги, у порядку інформаційної взаємодії Єдиної інформаційно-аналітичної системи державної служби зайнятості (далі — ЄІАС) з державними електронними інформаційними ресурсами або системами органів державної влади.
Інформаційна взаємодія ЄІАС з державними електронними інформаційними ресурсами або системами органів державної влади здійснюється відповідно до Положення про електронну взаємодію державних електронних інформаційних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 “Деякі питання електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів” (Офіційний вісник України, 2016 р., № 73, ст. 2455).
7. Заява про надання (поновлення) статусу безробітного та заява про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю, сформовані, підписані та подані за допомогою програмного забезпечення Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, вважається отриманою та реєструється співробітником центру зайнятості у день її надходження, а у разі подання у неробочий час робочого дня, неробочий день, святковий або вихідний день — у перший робочий день, наступний за днем її подання.
Реєстрація заяви про надання (поновлення) статусу безробітного не здійснюється співробітником центру зайнятості у разі отримання та виявлення нерозбірливої сканованої копії (фотокопії) документа.
У такому разі в день отримання заяви про надання (поновлення) статусу безробітного співробітник центру зайнятості формує запит на уточнення поданих документів та надсилає його особі за допомогою програмних засобів Єдиного державного веб-порталу електронних послуг. До отримання уточнених документів, сформована та подана особою заява про надання (поновлення) статусу безробітного вважається повернутою та такою, що не підлягає реєстрації та розгляду.
8. Після реєстрації заяви про надання (поновлення) статусу безробітного співробітник центру зайнятості на підставі отриманих відомостей, що містяться у заяві, та документів, доданих до заяви, проводить дії, необхідні для формування даних, у тому числі персональних, у ЄІАС. На підставі таких даних формується персональна картка особи, яка шукає роботу.
9. Сформоване співробітником центру зайнятості направлення на працевлаштування надсилається особі, яка шукає роботу і подала заяву про надання (поновлення) статусу безробітного, в день його формування за допомогою програмних засобів Єдиного державного веб-порталу електронних послуг.
10. Особа, яка шукає роботу і подала заяву про надання (поновлення) статусу безробітного, не пізніше сьомого календарного дня з дня отримання направлення на працевлаштування подає до центру зайнятості за допомогою програмних засобів Єдиного державного веб-порталу електронних послуг або через інформаційно-телекомунікаційні системи державної служби зайнятості скановану копію письмової відповіді роботодавця (фотокопію) про працевлаштування або відмову в працевлаштуванні. Також особа, яка шукає роботу, може надати письмову відповідь роботодавця про працевлаштування або відмову в працевлаштуванні безпосередньо до центру зайнятості, до якого вона подала документи для отримання статусу безробітного.
11. Для прийняття рішення про надання статусу безробітного співробітник центру зайнятості вносить відомості, зазначені у пунктах 7—9 цього Порядку, до ЄІАС та аналізує персональну картку особи, яка шукає роботу.
12. Перереєстрація безробітного здійснюється співробітником центру зайнятості відповідно до вимог Порядку реєстрації.
13. Рішення про надання статусу безробітного або відмову в наданні такого статусу приймається центром зайнятості не пізніше сьомого календарного дня з дня подання особою, яка шукає роботу, заяви про надання (поновлення) статусу безробітного.
14. Інформування особи, яка подала заяву про надання (поновлення) статусу безробітного, про прийняте рішення, зазначене у пункті 13 цього Порядку, здійснюється співробітником центру зайнятості шляхом надсилання повідомлення програмними засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг та/або іншими електронними засобами комунікації (смс-повідомлення, електронна пошта, інші засоби зв’язку, обрані особою у заяві).
15. Інші процедурні дії, пов’язані з працевлаштуванням особи, проводяться відповідно до вимог Порядку реєстрації.
16. Допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості з восьмого дня після реєстрації безробітного за його заявою про призначення виплати допомоги по безробіттю, поданою з урахуванням вимог, визначених цим Порядком та Порядком реєстрації.