Алкоголь у подарунок: чи будуть ліцензійні наслідки
Наше підприємство планує привітати ділових партнерів з Днем захисника України і презентувати кожному з них пляшку віскі.
Підкажіть, будь ласка, чи можемо ми дарувати алкогольні напої, якщо жодних ліцензій на операції з алкоголем ми не маємо?
Запитання з редакційної пошти
ВІДПОВІДЬ: Одним із провідних принципів господарювання в Україні є свобода підприємницької діяльності (ч. 1 ст. 6 ст. 43 ГКУ). Тому ваше підприємство має право здійснювати будь-які операції, які не є поза законом. Інша справа, що в деяких випадках алкообіг має проходити під патронажем оптової та/або роздрібної ліцензії. Розлого про те, чи потрібен такий дозвільний папірець в обговорюваному випадку, розповімо далі.
Валерія ВИШНЕВЕЦЬКА,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
1 Про вартість роздрібної алколіцензії можна дізнатися із ч. 23 ст. 15 Закону № 481.
2 Трунок — переважно алкогольний напій.
3 Притягнути до адмінвідповідальності за такі правопорушення, зосібна, мають право органи державної податкової служби (ст. 255 КпАП), а також судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів (ст. 221 КпАП).
4Хоча в цій ситуації, навіть якщо й змиритися із продажно-роздрібною позицією контролерів, застосування цього штрафу під великим сумнівом, бо ключовою для практичного застосування постанови № 957 виступає саме ціна. А її під час дарування катма, бо подарунок передають безоплатно. Тому відсутність у договорах дарування об’єкта контролю (ціни) означає, що вимоги постанови № 957 на них, по ідеї, не мають поширюватися. Вочевидь, погоджуються з цим і судді (див. постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13.08.13 р. у справі № 1170/2а-1454/12, http://reyestr.court.gov.ua/Review/33798034).
5 До речі, свого часу навіть спеціалісти Держкомпідприємництва у своєму “бородатому” роз’ясненні від 12.01.08 р. № 219 резюмували: торговельна діяльність як вид економічної та господарської діяльності передбачає систематичність її здійснення та отримання відповідного прибутку.
6 Коли презентують предмети особистого користування, то такий правочин можна укладати в усній формі (ч. 1 ст. 719 ЦКУ).
7 Ними можна торгувати з використанням книг обліку розрахункових операцій.
8 На цьому ми зокремлювали в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 74 за 2020 рік на стор. 11.