Первинна документація в бухгалтерії
Безумовно, первинні документи — підстава для відображення в бухобліку господарських операцій (ст. 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.99 р. № 996-XIV, далі — Закон № 996). Тому первинка знайома практично усім бухгалтерам. Однак точно й чітко визначити, які документи до неї належать, доволі складно. Винити в усьому маємо як різне тлумачення законодавства, так і види обліку й набір документів для кожної операції. Так ось, що таке первинна документація й що про неї має знати бухгалтер, і йтиметься в цій статті.
Визначення (термін) “первинний документ” знаходимо у двох нормативних актах — Законі № 996 та Положенні про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженому наказом Мінфіну України від 24.05.95 р. № 88 (далі — Положення № 88).
Перший джерелить, що первинний — це документ, що містить відомості про господарську операцію. А ось другий циркуляр — більш промовистий. Відповідно до нього первинними йменують документи, створені в письмовій або електронній формі, що містять відомості про господарські операції, включно з розпорядженнями й дозволами адміністрації (власника) на їх проведення (п. 2.1 Положення № 88).
Водночас — тут жодних протиріч, позаяк у наказах або розпорядженнях зазвичай зафіксовано інформацію про госпоперацію, й часто-густо саме ці документи створюють підставу для її відображення в бухобліку підприємства.
Геннадій КІРЕЙЦЕВ,
консультант з бухгалтерського обліку
та оподаткування, м. Дніпро
#ПервинніДокументи, #договір, #інвойс, #РахунокФактура, #ПлатіжнеДоручення, #чек, #ТоварнаНакладна, #акт, #ВиправленняПомилок