Немає методики — немає дисконтування: новий революційний підхід від ВС
(Коментар до постанови ВС від 28.04.2021 р. у справі № 640/13685/19)
Дисконтування вже набило оскому надто тим, хто провадить бухоблік за нацстандартами. Геть відмовитися від цієї “забави” наче й не можна — зачіпає-бо вона багатьох. Адже вимога відображення в балансі за поточною вартістю стосується навіть банальної довгострокової дебіторської й кредиторської заборгованості, ба більше — навіть безпроцентної (п. 12 НП(С)БО 10 “Дебіторська заборгованість”, п. 9 НП(С)БО 11 “Зобов’язання”). А ось інструментів для уніфікованого розрахунку цієї-таки справжньої вартості як не було, так і немає.
У Мінфіну, либонь, просто руки не дійшли розробити єдину методику розрахунку. Тому тим, хто провадить бухоблік за вітчизняними канонами, доводиться, потерпаючи від пошуків іншими нацстандартами, немов та курочка, зернятко по зернятку видзьобувати до купи усенькі орієнтири, підказки й правила. Звернутися довелося й до таких близьких і далеких “родичів”, як НП(С)БО 12 “Фінансові інвестиції”, НП(С)БО 13 “Фінансові інструменти”, НП(С)БО 14 “Оренда”, НП(С)БО 19 “Об’єднання підприємств” та ін. Про це ми докладно оповіли в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 89 за 2020 р. на стор. 4, № 1—2 за 2021 р. в електронному додатку на сайті gazeta.vobu.ua, і навіть навели числові приклади дисконтування заборгованості й зобов’язань.
А вони наочно демонструють: результат аж надто залежить від застосовуваної методики й в остаточному підсумку впливає на фінрезультат. У платників податку на прибуток від фінрезультату залежить податкове зобов’язання. Тому методика оцінювання вартості конче потрібна для первинного визнання дебіторки й кредиторки (залежно від їх видів), для надальшого їх оцінювання, а також визначення ставки дисконтування. Без “самодіяльності” можна лишити тільки те, що чітко виписано в нацстандартах. А ваш особистий доробок належить закріпити розпорядженням про облікову політику.
Водночас цілісінька когорта фахівців рекомендувала не винаходити велосипед, а ґрунтуватися на методиці дисконтування, що сформульована в міжнародних стандартах бухобліку, а якщо конкретніше — МСФЗ 9 “Фінансові інструменти”. Навколо такого підходу згуртувалося чимало послідовників, позаяк він одержав схвалення навіть у вищій судовій інстанції (постанова ВС від 29.07.2020 р. у справі № 640/4003/19*).
Але прорости методології дисконтування за міжнародними стандартами на ниві національного бухобліку, вочевидь, так і не судилося. І все через коментовану постанову ВС від 28.04.2021 р. у справі № 640/13685/19**, яка зробила справжню революцію. Новий вердикт ВС: Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.99 р. № 996-XIV не надає можливості й правових підстав для застосування міжнародних стандартів обліку через брак правил, установлених нацстандартами. Тим самим ВС “підтяв крила” податківцям, які донарахували дохід за отриманим платником податків кредитом. Вони набралися духу у своїх розрахунках спиратися на методику дисконтування заборгованості за міжнародними стандартами, перевіряючи натомість підприємство, яке веде бухоблік за нацстандартами.
У постанові ВС озвучено ще один не менш революційний висновок: якщо в нацстандартах не виписано методології визначення справедливої та амортизованої вартості фінзобов’язань, то й платник податків визначати її самостійно не мусить. Воістину — мудре і слушне рішення!
Чи означає це, що треба облишити дисконтування й терміново вилучати з облікової політики “самвидав”-методології щодо оцінювання заборгованостей і зобов’язань? Ми б не квапилися так вчиняти. Наразі прогресивне рішення ВС означає лише те, що податківцям буде набагато складніше обстоювати в судах свої розрахунки. А це, погодьтеся, розширює кругозір своїх власних методик, які здатні дещо м’якіше позначитися на фінрезультаті, аніж нав’язані податківцями.
Олена КОВАЛЕНКО,
CAP, консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
#бухоблік, #дисконтування
Давно пора.