Дія договору оренди землі після смерті орендодавця
Ситуація. Помер орендодавець, а договір оренди землі продовжує свою дію до моменту оформлення спадкоємцями спадщини.
ЗАПИТАННЯ:
1. Як утримати податок на доходи та військовий збір з орендної плати, нарахованої попередньому власнику (орендодавцю), який помер, чи його смадкоємцям?
2. Як відобразити в додатку 4ДФ суми податку на доходи та єдиного внеску щодо фізосіб — власників земельних ділянок, які померли?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ:
До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦКУ). Частиною 1 ст. 1225 ЦКУ встановлено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах зі збереженням її цільового призначення.
Особливості оподаткування доходу від надання нерухомості в оренду (суборенду, емфітевзис), житловий найм (піднайм) регламентуються п. 170.1 ПКУ.
Водночас відповідно до п. 162.3 ПКУ у разі смерті платника податку податок за останній податковий період справляється з нарахованих на його користь доходів. Згідно з цим останнім податковим періодом вважається період, який закінчується днем, на який, відповідно, припадає смерть такого платника податку, винесення такого судового рішення чи втрата ним статусу резидента. Якщо нарахованих доходів немає, податок сплаті не підлягає.
Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок на доходи (військовий збір), який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені ПКУ для місячного податкового періоду (пп. 168.1.5 ПКУ).
Враховуючи викладене, якщо за договором оренди нерухомого майна в разі смерті платника податку — фізособи-орендодавця не передбачено припинення такого договору і нарахування орендної плати продовжується, то такий податковий агент не здійснює утримання податку на доходи та військового збору і не відображає відомості про нараховані суми орендної плати в додатку 4ДФ, оскільки немає суб’єкта, на користь якого проводиться таке нарахування.
Воднораз у додатку 4ДФ відображається орендна плата за договором оренди нерухомого майна, яка нарахована податковим агентом — орендарем на користь спадкоємців, у тому податковому періоді, в якому така сума фактично буде виплачена, з відповідним оподаткуванням та зазначенням сум податку на доходи і військового збору, утриманих (перерахованих) до бюджету.
ІПК ДПСУ від 12.01.2023 р. № 43/ІПК/99-00-24-03-03-06
#оренда, #земля, #податки