Обмін нежитлової нерухомості та податок на доходи
Ситуація. Між фізичною та юридичною особою укладено договір міни, відповідно до якого фізособа передає у власність юрособи нежитлове приміщення з доплатою, а юрособа передає у власність фізособі інше нежитлове приміщення.
ЗАПИТАННЯ:
1. Чи виникають у фізособи зобов’язання зі сплати податків і зборів за договором міни та подання відповідної звітності?
2. Чи зобов’язана юрособа як податковий агент фізособи, провести дії з нарахування, утримання та сплати до бюджету податку на доходи та військового збору від обміну нерухомого майна та подання відповідної звітності?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: До договору міни застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір постачання, договір контрактації або інші договори, елементи яких містяться в договорі міни, якщо це не суперечить суті зобов’язання (ст. 716 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ).
Порядок оподаткування операцій із продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна встановлено ст. 172 ПКУ. Для цілей ст. 172 ПКУ під продажем розуміється будь-який перехід права власності або будь-яких інших аналогічних прав на об’єкти нерухомості, окрім їх успадкування та дарування (п. 172.8 ПКУ).
Відповідно до п. 172.1 ПКУ не оподатковується один раз протягом звітного податкового року, за умови перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років, дохід, одержаний платником податку від продажу (обміну) житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включно з об’єктом незавершеного будівництва таких об’єктів, земельною ділянкою, на якій розташовано такі об’єкти, а також господарсько-побутовими спорудами та будівлями, розташованими на такій земельній ділянці).
Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років не поширюється на майно, отримане платником податку у спадщину.
Дохід від відчуження господарсько-побутових споруд, що розташовані на одній ділянці з житловим або садовим (дачним) будинком та продаються разом із ним, для цілей оподаткування окремо не визначається.
Дохід, одержаний платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року другого об’єкта нерухомості (окрім операцій із відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті) із зазначених у п. 172.1 ПКУ, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного у п. 172.1 ПКУ, підлягає оподаткуванню за ставкою 5%, визначеною п. 167.2 ПКУ (п. 172.2 ПКУ).
Одночасно з дією п. 172.4 ПКУ, якщо стороною договору купівлі-продажу, міни чи іншого відсудження об’єкта нерухомого майна, є юрособа, саме така особа є податковим агентом платника податку (п. 172.7 ПКУ).
Враховуючи викладене, у разі обміну фізособою одного об’єкта нерухомого майна (нежитлового приміщення) на інший об’єкт (нежитлове приміщення), власником якого є юрособа та який має більшу оціночну вартість, не оподатковується дохід, одержаний платником податків — фізособою у вигляді вартості об’єкта обміну за умови, що це перший обмін протягом звітного податкового року і відчужуваний об’єкт перебуває у власності платника податків — фізособи понад три роки, за винятком майна, отриманого в спадщину.
ІПК ДПСУ від 07.02.2023 р. № 241/ІПК/99-00-24-03-03-09
#нерухомість, #ПодатокНаДоходи, #звітність