Формений одяг та податок на доходи
Ситуація. Наказом по товариству затверджено категорії працівників, яких забезпечують форменим одягом, норми видачі та строки носіння форменого одягу. Своєю чергою, формений одяг залишається у власності підприємства та підлягає поверненню під час звільнення працівника або після сплину строків носіння.
ЗАПИТАННЯ:
1. Чи виникає оподатковуваний дохід працівника в разі видачі йому форменого одягу, що належить роботодавцю, якщо його носіння зумовлено виконанням працівником трудової функції?
2. Якщо виникає, то який саме (вартість користування або вартість майна), та як визначити розмір доходу?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Відповідно до пп. 165.1.9 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема, вартість спецодягу, взуття та інших засобів індивідуального захисту, якими роботодавець забезпечує платника податку відповідно до Закону України “Про охорону праці” від 14.10.92 р. № 2694-ХІІ (далі — Закон про охорону праці), спеціального (форменого) одягу та взуття, що надаються роботодавцем у тимчасове користування платнику податку, який перебуває з ним у трудових відносинах.
Згідно зі ст. 8 Закону про охорону праці на роботах зі шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов’язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, працівникам видаються безоплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, а також мийні та знешкоджувальні засоби.
Отже, за умови дотримання вимог пп. 165.1.9 ПКУ вартість безоплатного спеціального (форменого) одягу, яким роботодавець тимчасово забезпечує платника податку, який перебуває з ним у трудових відносинах, не включається до загального місячного (річною) оподатковуваного доходу такого платника. У разі недотримання цих вимог дохід у вигляді вартості користування зазначеним одягом включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків (працівника) як додаткове благо та обкладається податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
ІПК ДПСУ від 15.02.2023 р. № 287/ІПК/99-00-24-03-03-06
#ТрудовіВідносини, #ПодатокНаДоходи, #ВійськовийЗбір