Працівник відсутній на роботі та оформив лікарняний: чи потрібно оплачувати
Із працівником немає зв’язку вже більше 6 місяців. Раптом бачимо — лікарняний видано в іншому населеному пункті на 3 дні.
Чи маємо ми його оплачувати? Людина як не з’являлася, так і не з’являється на роботі.
Запитання з редакційної пошти
ВІДПОВІДЬ: Враховуючи, що таких ситуацій від початку війни є досить багато, а дописувач не уточнив деталей, слід розглянути декілька варіантів.
Питання оплати періоду тимчасової непрацездатності та/або періоду вагітності та пологів нерозривно пов’язано з тим, як у той чи інший період оформлено трудові відносини з працівником.
Згідно з Кодексом законів про працю України (далі — КЗпП) відсутність на роботі без поважних причин — це прогул. Зокрема, прогулом є відсутність на роботі понад 3 години протягом робочого дня без поважних причин. Водночас така відсутність є підставою для звільнення працівника з ініціативи роботодавці й не вимагає згоди на таке звільнення від працівника, котрий був відсутній (п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП). Заразом за період прогулу працівнику не нараховують та не виплачують заробітної плати.
Проте 24.02.2022 р. в Україну повномасштабно вторглася ворожа держава. Це внесло певні корективи до чинного законодавства.
Ситуація 1. Роботодавець знаходиться в місцевості, де не ведуться бойові дії
Якщо неявка працівника на роботу не обумовлена веденням активних бойових дій, слід дотримуватися норм чинного законодавства, а саме:
- зафіксувати відсутність працівника на роботі: на підставі доповідної записки безпосереднього керівника цього працівника скласти акт про відсутність на робочому місці працівника й у табелі обліку робочого часу зазначити “НЗ” — неявки з нез’ясованих причин;
- надіслати відсутньому працівнику лист із повідомленням про вручення з вимогою надати в письмовій формі пояснення причин відсутності на роботі. Копію такого листа маєте зберігати на підприємстві.
Якщо працівник ігнорує таке повідомлення й надалі не з’являється на роботі, роботодавцю залишається тільки чекати його появи. Водночас за період відсутності такого працівника не слід нараховувати йому зарплату та/або оплачувати лікарняні.
Натомість якщо до чи після отримання такого повідомлення трудівник з’явився на роботі, він має надати письмові пояснення щодо своєї відсутності. Якщо ж він відмовляється їх надавати — маєте скласти відповідний акт.
Далі працедавець має розглянути цю ситуацію, і якщо визнає причини неявки на роботу не поважними, може звільнити працівника за прогул. Воднораз за період прогулу, у тому числі днів, які працівник без поважних причин не відпрацював, зарплату нараховувати немає підстав. Безпосередньо допомога по тимчасовій непрацездатності нараховується у формі компенсації втраченого заробітку доходу (ст. 22 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 23.09.99 р. № 1105-XIV, далі —
Закон № 1105). Таким ладом, якщо працівнику, котрий через нез’ясовані причини не виходить на роботу, підприємство не нараховує заробітної плати, тож відсутній факт її втрати за період тимчасової непрацездатності. Тому немає правових підстав для оплати е-лікарняного, який у період тривалої неявки трударя на роботу відобразився в електронному кабінеті роботодавця.
Водночас тривала неявка працівника на роботі може бути обумовлена тим, що він боронить Україну — перебуває у лавах ЗСУ чи тероборони. Така причина неявки на роботу безумовно є поважною. Проте його лікарняні, що мали місце за період його відсутності на роботі, оплачувати не можна. Працівники, які наразі служать у ЗСУ або теробороні, отримують грошове забезпечення, у тому числі за період тимчасової непрацездатності або відновлення після отримання травми чи поранення. Тож лікарняний такого співробітника направляють працедавцю до відома, проте оплачувати його ані за рахунок роботодавця, ані за рахунок Фонду соціального страхування не потрібно.
Ситуація 2. Роботодавець знаходиться В місцевості, де ведуться бойові дії
Якщо відсутність працівника на робочому місяці пов’язана з бойовими діями, то така відсутність є поважною. Адже вона обумовлена необхідністю збереження життя та здоров’я такого працівника та/або його сім’ї.
Відповідно, за умови тривалої відсутності працівника на роботі з наведених причин слід розглянути варіант із призупиненням дії трудових договорів (див. тему номера про призупинення трудових договорів у газеті “Все про бухгалтерський облік” № 84 за 2022 р.). Заразом, якщо дію трудового договору призупинено і в цей період у працівника е-лікарняний, його оплату має здійснити країна-агресор після того, як Україна переможе у війні (ч. 3 ст. 13 Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” від 15.03.2022 р. № 2136-IX).
Отже, підстав для оплати лікарняного в наведеній дописувачем ситуації немає. Але роботодавцю слід відрізняти “звичайний” лікарняний від листка непрацездатності у зв’язку із вагітністю та пологами відсутньої працівниці.
Чи оплачувати лікарняний
по вагітності та пологах
Допомога по вагітності та пологах надається працівниці в період простою підприємства, установи, організації не з вини застрахованої особи, щорічної, основної чи додаткової відпустки, а також у період відпустки без збереження заробітної плати, додаткової відпустки у зв’язку з навчанням, творчої відпустки, з дня виникнення права на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, тобто з дня, зазначеного у лікарняному по вагітності та пологах (ч. 3 ст. 25 Закону № 1105).
Так, якщо працівниця, з якою не було розірвано та/або призупинено трудовий договір та яка не виходила на роботу з нез’ясованих причин, оформила лікарняний по вагітності та пологах, маєте оплатити його за рахунок Фонду соцстрахування (детальніше про цю тему читайте в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 71 за 2022 р. на стор. 4).
Микола ПОСТЕРНАК,
експерт з соціального страхування
#СоціальнеСтрахування, #ТрудовіВідносини, #лікарняні, #ВоєннийСтан