Оподаткування “чайових”, одержаних офіціантами
Ситуація. Відвідувачі ресторану можуть під час розрахунку за замовлення залишати грошову винагороду, яка надається обслуговчому персоналу (офіціантам), — “чайові” безготівково. Водночас кошти, сплачені через POS-термінал відвідувачами як “чайові”, не включатимуться до основного рахунка замовлення, а перераховуватимуться на банківську карту офіціанта, яка за допомогою наданого ID-коду ідентифікуватиметься терміналом для зарахування коштів.
ЗАПИТАННЯ:
1. Чи належать одержані на карту через POS-термінал “чайові” до об’єкта оподаткування доходу фізособи в розумінні ст. 163 ПКУ?
2. Чи виникає в офіціанта, який одержує “чайові” на карту через POS-термінал, обов’язок щодо ведення обліку та декларування таких доходів?
3. Чи виникатимуть в юрособи додаткові податкові зобов’язання в разі запровадження безготівкового способу оплати “чайових” через POS-термінал, не включених до основного рахунка?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ:
Щодо запитання 1. У разі отримання офіціантом доходу у вигляді “чайових” на власну картку через POS-термінал від інших фізосіб (відвідувачів), сума такого доходу включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку як інший дохід та обкладається податком на доходи й військовим збором на загальних підставах.
Щодо запитання 2. Оскільки зазначений вище дохід офіціант одержує від інших фізосіб (відвідувачів), то з метою оподаткування офіціант має подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного податкового року та сплатити податкові зобов’язання з податку на доходи і військового збору, визначені в такій декларації.
Щодо запитання 3. Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ об’єктом обкладення податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається коригуванням (збільшенням або зменшенням) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства згідно з НП(С)БУ або міжнародними стандартами фінансової звітності, на різниці, встановлені відповідними положеннями ПКУ.
Положеннями ПКУ не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування щодо операцій з безготівкової оплати “чайових” офіціантам за обслуговування через POS-термінал закладу громадського харчування, не включених до основного рахунка замовлення. Такі операції відображаються згідно з правилами бухобліку під час формування фінансового результату до оподаткування.
ІПК ДПСУ від 12.01.2023 р. № 35/ІПК/99-00-24-03-03-06
#ПодатокНаПрибуток, #фінзвітність, #бухоблік